Facebook nie chce nam dać pełnoprawnego „kciuka w dół”. Ale może zrobi to Twitter.

Twitter właśnie ogłosił, że testuje przycisk dislike/downvote na swojej platformie. Wygląda to trochę jak na Reddicie i jest na ten moment dostępną opcją dla niektórych osób użytkujących Twittera na iOS.

Dislike na Twitterze

W tweecie marki możemy przeczytać:

R E K L A M A

“Niektórzy z was mogą widzieć różne opcje głosowania na odpowiedzi na iOS. Testujemy tę opcję, by zrozumieć, jaki typ odpowiedzi w konwersacji jest dla was istotny, abyśmy mogli ulepszać nad ich widocznością. Wasze dislike’i nie są publiczne, za to głosy na plus będą pokazywane jako zwykłe polubienia”.

Podobny system głosowania na odpowiedzi do tweetów był już testowany w listopadzie minionego roku, jednak nie został wprowadzony na stałe, ani też udostępniony szerszemu gronu osób korzystających z serwisu.

W kolejnym tweecie marki czytamy, jak działa głosowanie na odpowiedzi:

  1. Funkcja jest teraz jedynie testem dla zebrania danych.
  2. To nie jest przycisk dislike.
  3. Wasze głosy/łapki w dół są widoczne jedynie dla was.
  4. Głosy nie będą zmieniały kolejności widoczności odpowiedzi na tweety.

Podobna opcja pojawiła się już jakiś czas temu w niektórych grupach Facebooka. Głosując na dany komentarz pod postem, możemy dać znać reszcie społeczności, czy uznajemy daną odpowiedź za wartościową, czy nie. Na Facebooku oba głosy są widoczne bezpośrednio pod komentarzem. Możemy zobaczyć również liczbę danych głosów, ale nie zobaczymy nazwisk osób głosujących. Głosy pojawiają się niezależnie od reakcji na komentarze. Włączyć głosowanie pod komentarzami mogą jedynie admini grup.