Czym jest Anchor text? To tekst hiperlinku znany jako tekst zakotwiczenia. Umieszcza się go pomiędzy znacznikami <a> i </a>. Anchory są jednymi z bardziej istotnych czynników branych pod uwagę przy ustalaniu rankingu przez wyszukiwarki internetowe.

Rodzaje Anchor Textów

Linki mogą przybierać różną postać. Począwszy od adresu URL, aż po link z konkretnym słowem kluczowym. Możemy je podzielić na następujące rodzaje:

1. Brand Anchor Text

Link tego typu zawierają w tekście zakotwiczenia nazwę witryny albo firmy. Są uznawane za jedne z bardziej naturalnych. Jeśli dana strona ma w swoim adresie ważne dla niej słowa kluczowe, wówczas Google daje „większą swobodę” jeśli chodzi o podlinkowanie witryny tym właśnie słowem. Mówiąc inaczej: musimy dużo mocniej się przyłożyć, aby otrzymać karę ręczną od wyszukiwarki. Poniżej dwa przykłady tego typu linków:

<a href="https://twojastrona.pl">Twoja Strona</a>
<a href="https://firma-jedynka.pl">Jedynka</a>

2. URL Anchor Text

Jedne z najpopularniejszych i najczęściej używanych rodzajów odnośników w internecie z uwagi na to, że wykorzystywane są one również przez osoby nie znające się na SEO. Podobnie jak w przypadku anchorów brandowych bardzo bezpieczne i rzadko kiedy mogą zaszkodzić stronie pozycjonowanej. Przykłady:

<a href="https://twojastrona.pl">twojastrona.pl</a>
<a href="https://twojastrona.pl">https://twojastrona.pl</a>

3. Exact Match Anchor Text

Zbyt duża ilość tego typu linków może spowodować nałożenie kary ręcznej od Google. Jednocześnie są to odnośniki, które przekazują najwięcej „mocy” stronie pozycjonowanej, a ich duża ilość wpływa na szybsze pojawienie się strony w TOP10 wyników wyszukiwania. Jeśli myślimy o długofalowych efektach naszej pracy to ten typ linków należy pozyskiwać z wielką rozwagą. Przykłady:

<a href="https://twojastrona.pl">Tworzenie stron</a>
<a href="https://twojastrona.pl">Projektowanie stron www</a>

4. Exact + Brand Anchor Text

Linki konstruowane w ten sposób mają za zadanie przede wszystkim różnicować profil linków. Uznawane są za odnośniki o średniej szkodliwości. Najczęściej składają się one z większej ilości słów i zawierają słowo kluczowe w wersji odmienionej bądź nie odmienionej w połączeniu z nazwą firmy lub adresem strony. Przykłady:

<a href="https://twojastrona.pl">Usługi tworzenia stron na twojastrona.pl</a>
<a href="https://twojastrona.pl">Projektowanie strony wykonała firma Twoja Strona</a>

5. Linki obrazkowe

Mogą różnicować nie tylko Anchor Text, ale również typ linku. Tekst zakotwiczenia umieszczany jest w parametrze: „alt” linka obrazkowego i może on przybierać różne formy. Począwszy od nazwy firmy po nazwę obrazka lub tego co na nim się znajduje. Należy pamiętać, aby umiejętnie połączyć tematyczność naszej witryny i zawarte w parametrze alt słowa kluczowe z tym co znajduje się na grafice. Przykład:

<a href="https://twojastrona.pl"><img src="https://twojastrona.pl/banner.jpg" />tworzenie stron budowlanych - twojastrona.pl</a>

6. Zero Match Anchor Text

Linki zawierające tekst zachęcający do wykonania czynności (CTA) polegającej na przejściu do innego serwisu internetowego zamiast słów kluczowych związanych z pozycjonowaną witryną. Tego typu odnośniki uznawane są za takie, które nie mogą zaszkodzić stronie pozycjonowanej. Przykłady:

<a href="https://twojastrona.pl">Kliknij tutaj</a> 
<a href="https://twojastrona.pl">Sprawdź</a>

Bezpieczny profil linków

Nie ma idealnego przepisu na to jaki procent linków Exact Match czy Brand powinien prowadzić do danej witryny. Dalszy proces link buildingu zawsze powinien opierać się o aktualny stan anchorów. Jeśli posiadasz tylko i wyłącznie linki typu: URL czy Brand to kilkanaście odnośników Exact Match Ci nie zaszkodzi. Jeśli Twoim celem były głównie linki ze słowem kluczowym to powinieneś zastanowić się czy nie pozyskać trochę odnośników typu URL lub Brand w celu poprawy bezpieczeństwa linkowania.

Pamiętaj, że pierwszą, najważniejszą zasadą jest odpowiednie zróżnicowanie anchorów.

Za najbezpieczniejsze linki uznawane są odnośniki typu Brand, URL oraz Zero Match. Jeśli zależy nam na długofalowych efektach pozycjonowania to niewątpliwie hiperłącza tego typu powinny przeważać w całym profilu linków. Ich pozyskanie jest stosunkowo łatwe, a więc zdobycie 50% z wszystkich linków prowadzących do strony nie powinno stanowić większego problemu.

Nie co bardziej niebezpieczne z punktu widzenia wyszukiwarki Google są linki typu Exact Match. Zdobywanie tego typu odnośników powinno być sporadyczne (5-10% wszystkich linków), a miejsca z których linkują one do strony docelowej powinny charakteryzować się najwyższą jakością. Ważne jest również to, aby zawarte w nich wyrażenia były bliskie tematyce strony, do której prowadzą odnośniki.

Anchor texty na zewnętrznych stronach internetowych powinny także wyglądać na naturalne. To druga z ważniejszych zasad budowania bezpiecznego profilu linków. Hiperłącze powinno wyglądać tak, jakby umieścił je sam autor bloga czy portalu, a nie jakby to było sztuczne działanie pracownika działu SEO.

„Pingwin” największym zagrożeniem

Pingwin to robocza nazwa modyfikacji algorytmu wyszukiwarki Google, która odpowiada między innymi za „wyłapywanie” stron z nienaturalnym profilem linków o niskiej jakości. Wynikiem działania algorytmu jest nałożenie kary, która powoduje spadek witryny w rankingu. Pierwszy raz zagościł on w wynikach wyszukiwania w kwietniu 2012 roku. Na bieżąco uaktualniany, a jego ostatnia wersja (3.4) została wprowadzona 6 grudnia 2014 roku.

Chcąc uniknąć konsekwencji z jakimi wiąże się narażenie na otrzymanie kary od Google powinniście pamiętać o tym, żeby:

  • linki prowadzące do serwisu były z miejsc wysokiej jakości;
  • typ linków był jak najbardziej zróżnicowany (nofollow, linki obrazkowe, przekierowania);
  • rodzaj Anchor Textu był jak najbardziej zróżnicowany;
  • nie linkować wyłącznie strony głównej, ale również podstrony serwisu;
  • na bieżąco monitorować odnośniki prowadzące do Waszej strony i usuwać te najbardziej spamowe.

Damian Lutowski

Z pozycjonowaniem stron związany jestem od 2008 roku. Obecnie pracuję jako SEO Manager w Rankomat.pl, gdzie nie obce są mi tematyki świata ubezpieczeniowego, finansowego, a od jakiegoś czasu również świata GSM. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji SEM / SEO. Do jeszcze lepszej codziennej pracy motywują mnie osiągane wyniki.