Bez wątpienia takie informacje w poniedziałkowy poranek mogą uradować niejednego użytkownika telefonów od Apple. Premiera iOS 13, która miała miejsce w ubiegłym miesiącu, przyniosła długo oczekiwany tryb ciemny w systemie operacyjnym iPhone’a. Okazuje się, że poza ochroną naszego wzroku, funkcja ta ma pozytywny wpływ na żywotność baterii urządzenia.

Aktywacja Trybu Ciemnego znacząca wydłuża życie baterii w telefonach Apple z wyświetlaczami OLED. Na razie nie wiadomo, czy podobne efekty dotyczą starszych ekranów.

Tryb Ciemny w iOS 13 wprowadza przyjazny interfejs, który nie męczy naszych oczu, kiedy korzystamy z urządzenia wieczorami lub w nocy. System pozwala na automatyzowanie trybu, który sam się uruchomi po zachodzie słońca lub też o określonej przez nas wcześniej godzinie.

R E K L A M A

Testy zostały przeprowadzone przez kanał PhoneBuff na YouTube. Jeśli do tej pory nie byliście przekonani do Tryby Ciemnego, na pewno pomoże Wam w tym materiał wideo. Po obejrzeniu filmiku większość użytkowników iPhone’ów z OLED na pewno przekona się do zmiany swoich przyzwyczajeń.

Do testów użyto w pełni naładowany iPhone XS, a także robota, który został zaprogramowany tak, aby wykonywać różne czynności na urządzeniu. Sprawdzono zarówno tryb jasny, jak i ten ciemny. Wśród zadań było pisanie wiadomości, przewijanie Twittera, odpalanie filmików na YouTube, a także korzystanie z Map Google.

Tryb ciemny vs tryb jasny w iOS 13 – wynik testu

Efekty były zaskakujące. W momencie, kiedy w trybie jasnym bateria się wyczerpała, na tym samym etapie użytkowania tryb ciemny wskazywał jeszcze 30% naładowania. W trakcie testu ekrany były ustawione na jasność 200 nitów. Testerzy zastrzegają, że inne wartości mogą pokazywać inne wyniki wytrzymałości baterii. Oczywiście różnice mogą się zmienić, ale tryb ciemny powinien wygrywać i wtedy.

Pozostaje pytanie, dlaczego sprawa dotyczy urządzeń z wyświetlaczami OLED. Odpowiedź jest prosta. W tego typu ekranach czerń wyłącza po prostu dany piksel. W momencie, kiedy korzystamy z Trybu ciemnego, więcej pikseli jest wyłączonych, a bateria mniej obciążona. Ameryki tutaj nie odkrywamy, ale takie są fakty. Jeśli jeszcze nie byliśmy przekonani do nowego trybu, to takie pomiary powinny Was przekonać.

źródło: 9to5mac.com