Transfer 4GB/s? Łatwizna dla nowych kart SD!

Opublikowano 21.05.2020 9:13 -


SD Association pokazał najnowszą generację jednego z najpopularniejszych nośników danych. Karty SD Express 8.0 zyskały wielkie możliwości w zakresie transferu danych!

Karty SD spotykamy na każdym kroku - zależnie od ich rozmiaru widzimy je w aparatach, smartfonach, systemach nawigacji, radiach, dronach. SD Association stale pracuje nad poprawianiem jakości kart pamięci, a ich najnowszym "dzieckiem" jest SD Express 8.0 w standardzie PCI Express® 4.0. Dzięki temu teoretyczna maksymalna prędkość transferu wynosi 3938 mega BAJTÓW na sekundę. 4 giga w sekundę!

Aurora Aperture tworzy filtry nowej generacji montowane na tył obiektywu

200519 01

Teoretyczne możliwości karty to jedno, praktyka to drugie. Ciężko będzie osiągać maksymalne prędkości, ale jeśli urządzenie będzie zgodne z PCIe 4.0, to użytkownik bez problemu powinien utrzymywać transfer powyżej 1GB/s, co już jest bardzo imponującą wartością. Premiera SD Express 8.0 nastąpiła około półtora roku po poprzedniku, a więc SD7.0, która wykorzystywała standard PCIe 3.1. Przewaga najnowszej generacji ma być na tyle duża, że pozwoli na zapisywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości w dłuższych seriach, nagrywanie i odtwarzanie filmów w 8K i 4K czy wideo 360 stopni.

Dużo nowego, ale najważniejsze po staremu

By zapewnić kompatybilność ze starszymi urządzeniami, SD Association niezmiennie korzysta z tych samych kształtów kart NVM Express™. To znaczy, że jednocześnie pojawią się też karty microSD Express 8.0, by przenieść lepsze transfery do świata smartfonów, dronów czy kamerek typu GoPro.

200519 02

Kolejne generacje kart SD udowadniają, że ten standard nie ma zamiaru odejść do lamusa. Wydawałoby się, że dość delikatna obudowa i "dziwny" kształt znajdą następcę, ale tak naprawdę od 20 lat karty SD towarzyszą nam w codziennym życiu.

Google Pixel 4a za 349$? Takie są przecieki

Ich funkcjonalność i uniwersalność sprawdza się w ogromnej ilości urządzeń (o czym wspominałem wcześniej), dlatego ciężko spodziewać się, żeby w najbliższym czasie producenci sprzętów zaczęli odchodzić od wykorzystywania poczciwych kart pamięci. Chociaż tyle - w końcu co chwilę zmieniają się końcówki kabli od transferów, co i rusz nowe gniazda w komputerach. Na szczęście, chociaż kart SD możemy być pewni ;).

Wieści z Rozładowani.pl