Top 11 filmów dokumentalnych na Netflix, które musisz zobaczyć

Opublikowano 8.06.2020 11:16 Aktualizacja: 13.06.2020 13:57 -


Jako systematyczny użytkownik Netflix, pomyślałem, że zbiorę kilka najciekawszych produkcji, które może nie tyle, że zostawiły piętno w mojej głowie, ale przynajmniej miałem frajdę/przyjemność/satysfakcję z ich obejrzenia. Nie ma tutaj żadnej logiki, kategorii, ot zbiorcza lista tego, co widziałem i co polecam.

Przeglądając moją listę filmów i seriali na Netflix, nie było dla mnie żadnego zaskoczenia. Otóż można od razu stwierdzić dwa wnioski: sporo dokumentów i sporo o narkotykach, więzieniach, ot takie dziwne hobby. Co ciekawe, oba te tematy zawsze idą w parze. Bardzo lubię filmy dokumentalne od Netflix, ale każdy z Was, kto oglądał kilka z nich doskonale wie, że mają jedną zasadniczą wadę: z krótkiej historii, twórcy potrafią zrobić brazylijskiego tasiemca telewizyjnego. Większość z dokumentów, które oglądałem, aż prosiło się zamknąć w ciągu 2 godzinnego materiału, zamiast tego Netflix serwuje np. 8 odcinków, po godzinie każdy.

Jest jeden wyjątek, dokument "Ostatni Taniec", o Michaelu Jordanie i Chicago Bulls. Ten oglądałbym w nieskończoność i to właśnie on otwiera stawkę.

Dokumenty na Netflix

Ostatni taniec (Last Dance)

Gdy tylko zobaczyłem ten tytuł i twarz Michaela Jordana, wiedziałem, że zaprzyjaźnimy się właściwie od razu. Wszystko przez pryzmat mojego uwielbienia do tego pana i zespołu Chicago Bulls lat 90tych, których to śledziłem na bieżąco. Pamiętam piątkowe popołudnia, kiedy na TVP2 około godziny 15:00 emitowane były powtórki wprost z NBA. To był idealny czas, by zasiąść przed TV. Rodzie w pracy, telewizor dla mnie. Z łezką w oku wspominam wszystkie te nazwiska gwiazd tamtych czasów, którzy dziwnym trafem zamienili się w podsiwiałych dziadków. Kawał świetnego dokumentu do obejrzenia, nie tylko dla fanów gatunku, bo jak potwierdza moja małżonka, ona mimo bycia laikiem w temacie, również wyczekiwała ze mną kolejnych odcinków.

Evil genius

Pozycja obowiązkowa dla fanów dziwacznych zagadek kryminalnych. Trailer pokazuje zdecydowanie więcej i wierzcie mi, historia opowiedziana z częstymi zwrotami akcji. Niestety to jedna z tych produkcji, która niemiłosiernie została wydłużona, tak by najpewniej zgadzała się ilość odcinków. Mimo wszystko, to kawał wstrząsającej historii, której nie wymyśliłby najlepszy scenarzysta.

Dope

Jeśli chcecie poznać życie na krawędzi, to Dope to kawał interesującego materiału. Poznacie w nim przeróżne narkotyki, sposób ich działania, ale przede wszystkim świat gangsterów, dilerów i całą przerażającą stronę tych mrocznych używek. Gorąco polecam, w każdym odcinku prezentowane jest inne miasto w Ameryce, a w późniejszych sezonach także i na świecie, to w jaki sposób narkotyki niszczą społeczeństwa, ludzkie życie i kto do tego doprowadza.

FYRE

Dokument, do którego nigdy mi się nie spieszyło, a w końcu z braku laku, obejrzałem go. Ogromny ból zębów dla rasowego kierownika projektów. Wielkie wizje, ambitne cele, brak umocowania w rzeczywistości. Czyli jak przepalić wielkie miliony, oszukać dziesiątki tysięcy ludzi, sprzedając bilety na wydarzenie, które nie miało szans się odbyć.

Ikar

Ikar wywarł na mnie ogromne wrażenie, prezentując jak działa świat dopingu, kto oszukuje i jak. To wręcz nie do wiary, że mamy człowieka, który opowiada o wszystkich procederach oszustw. Nawet w głowie Wam się nie mieści, do czego zdolni są ludzie, by osiągnąć najlepsze wyniki na wydarzeniach pokroju Olimpiady.

Tajemnice Mosadu

Historie byłych dowódców jednej z najbardziej brutalnych agencji wywiadowczych. Poznajemy historie Mosadu i fragmenty zadań specjalnych. Z każdą kolejną byłem zdumiony, że ci ludzie z taką łatwością opowiadają o detalach zlecenia likwidacji konkretnych ludzi. Wstrząsający dokument o tym, jak wygląda świat w kuluarach polityki.

Nasza Planeta

Jeśli byliście fanami Krystyny Czubównej, czytającej teksty do doskonałych produkcji przyrodniczych, które nie tak dawno gościły na kanałach telewizji publicznej, to mam coś dla Was. Znakomity głos Sir Davida Attenborough ukoi Wasze zmysły wraz z niesamowicie pięknymi zdjęciami ze świata przyrody. Każdy z odcinków opowiada inną historię, doskonała rozrywka, choć czasem dość refleksyjna.

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego morderce

Netflix napisał to najlepiej: Grupa internetowych miłośników zwierząt próbuje wymierzyć sprawiedliwość oprawcy kotów, który publikuje w sieci szokujące filmy. Jednak to nie jest jego ostatnie słowo. Wstrząsająca historia brutalnych aktów dla poklasku internetowej społeczności. Zdecydowanie do obejrzenia, ale pamiętajcie, to nie jest materiał rozrywkowy.

Bikram: jogin, guru, przestępca seksualny

Tytuł zdradza wszystko. Warto obejrzeć i poznać historie ofiar słynnego amerykańskiego Jogina.

Król tygrysów

Ameryka pełną gębą, w tym złym wydaniu. Egocentryczny i despotyczny główny bohater, który postanowił znaleźć zarobek na egzotycznych zwierzętach, przy okazji toczyć dość brutalną wojnę z konkurentką. Dynamiczna akcja, urwane kończyny, niewybredne żarty i śmierć. Must see.

Osądzeni przez media

Wprawdzie jestem w trakcie tego dokumentu, ale jestem przekonany, że już mnie raczej nic nie powinno rozczarować. Mini serial, który pokazuje jak wielką siłę mają media, w tle zagadek kryminalnych.

Przez moment pomyślałem o przygotowaniu powyższego zestawienia w postaci rankingu, ale chyba by mi głowa wybuchła, dokonując tak trudnych wyborów. Jestem przekonany, że część z tych dokumentów widzieliście, ale mam nadzieję, że do obejrzenia pozostałych Was zachęciłem.

Wieści z Rozładowani.pl