Coraz więcej i głośniej mówi się o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodzieży. Krytyczne opinie pod kątem popularnych platform social media zdają się mieć swoje odzwierciedlenie w badaniach — wg. najnowszych z nich najgorzej na tym tle wypada Instagram.
O ile jeszcze 10-15 lat temu za największe zagrożenie płynące z sieci uważano natknięcie się na oszusta lub przestępce seksualnego, o tyle dziś coraz więcej mówi się o złym wpływie samego uczestnictwa w życiu online. I nie chodzi tu wcale o narażenie na treści kontrowersyjne, przemoc czy pornografię. Mowa tu o pięknych zdjęciach udostępnianych przez naszych znajomych, lubianych przez nas celebrytów i influencerów. Mowa tu o nieustanej presji udowodnienia sobie i innym, że nasze życie w niczym nie odstaje od tego, który kryje się za hasztagiem. Mowa tu o potrzebie bycia dostępnym zawsze i wszędzie oraz zawsze na bieżąco poinformowanym o wszystkich nowościach w sieci. O tak! Social media wbrew pozorom potrafią być dziś równie szkodliwe jak ciemna strona internetu.
Nowości na Instagramie, które mogliście przegapić w ubiegłym tygodniu
Instagram najbardziej szkodliwy dla młodych ludzi
Jak sugeruje raport #StatusodMind, najbardziej zgubny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi ma Instagram. Zgodnie z przypuszczeniami, głównym zarzutem wobec aplikacji jest negatywny wpływ na postrzeganie własnego ciała. Trudno się temu dziwić — w serwisie, którego głównym założeniem jest udostępnianie i ocenianie zdjęć, życie użytkowników i ich wizerunek przedstawiany jest w sposób wysoce wyidealizowany, często nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.
Vero – co to jest? Aplikacja chce walczyć z Facebookiem i Instagramem
Instagram coraz częściej staje się także przyczyną bezsenności. Dynamicznie zmieniający jest newsfeed i dostęp do niemal nieograniczonej liczby nowych zdjęć powoduje wśród użytkowników ciągłą chęć sprawdzania aplikacji. Wszystko to powoduje presje bycia na czasie z aktualnymi trendami i wydarzeniami. Z drugiej strony, wielu młodych respondentów uczestniczących w badaniu uznało, że Instagram pomaga im lepiej wyrażać siebie i swoją tożsamość.
Najlepiej ocenianą platformą w badaniu były YouTube i Twitter. Na trzecim miejscu uplasowały się Facebook i Snapchat. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku tych platform problem nie występuje. Wszystkie zarzuty jakie postawiono wobec Instagrama można w większym lub mniejszym stopniu odnieść do każdej z nich. Medium, które w założeniu powinno łączyć ze sobą ludzi, staje się powodem powolnego wyalienowania i przyczyną mentalnego kryzysu.