Konsole najnowsze generacji, czyli odpowiednio Sony PS5 i Xbox Series X/S cieszą się stale olbrzymią popularnością. Sprzęt Microsoftu jest w tyle za Sony, ale mimo to sprzedaż stale rośnie. Obie konsole mają to do siebie, że oferują wsteczną kompatybilność dla gier.

Chodzi oczywiście o to, że gry z PS4 z powodzeniem śmigają na konsoli PS5. Podobnie zresztą jest w przypadku konsoli Xbox Series X. W tym drugim jednak przypadku udało się również odpalić gry „deko” starsze. I to jest prawdziwa kompatybilność, bo na Xbox Series S uruchomiono gry z konsoli PS1.

R E K L A M A

Gry z konsoli PS1 na Xbox Series S

I to w 4K! Oczywiście na konsoli PS1 próżno było szukać nie tyle 4K, co w ogóle jakości HD, ale gry z PS1 odpalono właśnie w Ultra HD. Do tej pory mieliśmy do czynienia z emulatorami starszych gier na komputerach, jednak przyjemność z takiej rozgrywki pozostawiała wiele do życzenia.

Już samo logo PS1, które pojawia się podczas odpalania płytki przywołuje mnóstwo wspomnień i nostalgii za „tamtymi” czasami. Modern Vintage Gamer to kanał na YouTube, który warto zapisać, a nawet dodać im suba. Prowadzi go Dimitris Giannakis. Udało mu się przeprowadzić emulację gier z PS1 na Xboksie Series S. Wszystko robi niesamowite wrażenie, bo kto by pomyślał ćwierć wieku temu, że takie gry uda się odpalić za jakiś czas na tak zaawansowanym sprzęcie?

Same gry renderowane są w ten sam sposób, co wcześniej, ale emulator robi naprawdę kawał dobrej pracy, bo gry nie uderzają pikselozą po oczach, a wręcz przeciwnie – wszystko jest ostre i jakby stworzone niedawno. Oczywiście gry z PS1 na najnowszych konsolach to bardziej ciekawostka niżeli chęć długiego przesiadywania przed taką przygodą, jednak pochwała dla twórcy i brawa za poświęcenie masy czasu na uruchomienie tak przedziwnej konfiguracji.

Teraz pozostaje nam czekać na gry z pierwszego Xboxa odpalone na konsoli PS5 ;-)