Nie ma chyba osoby, która nie znałaby Winampa. Pierwsze skojarzenia z muzyką i komputerem to tylko i wyłącznie ten odtwarzacz. Instalacja nowego systemu operacyjnego na komputerze? W pierwszej kolejności sterowniki a tuż po nich właśnie on, odtwarzacz kultowy, niestety jego czasy minęły. Nie da się ukryć, że ostatnie lata funkcjonowania Winampa – było agonią i powolnym konaniem, a jego kres był oczywisty. Niemniej na rynku funkcjonował przez 15 lat, to niezły kawał czasu, dlatego też łezka się w oku kręci na myśl o jego zamknięciu. Pomyśleć, że jeszcze w roku 1999 AOL kupił go od firmy Nullsoft za bagatela $400mln!

Winamp nie zniknie od razu. Jak wynika z komunikatu twórców zostanie on ostatecznie zakończony 20 grudnia br. Po tej dacie zniknie strony a także możliwość pobrania odtwarzacza.

Winamp.com and associated web services will no longer be available past December 20, 2013. Additionally, Winamp Media players will no longer be available for download. Please download the latest version before that date. See release notes for latest improvements to this last release.
Thanks for supporting the Winamp community for over 15 years.

Co ostatecznie zabiło kultowego Winampa? Zdaje się, że serwisy ze streamingiem muzyki. W końcu mało kto przechowuje swoje zasoby muzyczne w postaci obszernej ilości plików, bo i właściwie po co, gdy są takie usługi jak Spotify, Rdio czy Deezer? Niemniej wielka szkoda i bardzo żałuje Winampa, będzie on jednoznacznie kojarzył mi się z moimi początkami w świecie internetu. RIP Winamp.