To już pewne - Instagram wprowadza nowy algorytm

To już pewne – Instagram wprowadza nowy algorytm

Opublikowano 10.06.2016 8:06 Aktualizacja: 9.08.2016 13:39 -


Jakiś czas temu Instagram zapowiedział wprowadzenie nowego algorytmu wyświetlania zdjęć w ich feedzie – pisałem o tym na DailyWeb tutaj. Użytkownicy serwisu oburzyli się na tę zmianę, od razu kojarząc ją z Facebookiem. Instagram był do tej pory alternatywą dla Facebooka, a po wprowadzeniu algorytmu w news feedzie, w którym nie będą wyświetlane wszystkie zdjęcia miał stać się jego foto odpowiednikiem – tak przynajmniej twierdzili użytkownicy aplikacji sygnowanej aparatem. Masowo zaczęły pojawiać się zdjęcia zachęcające do włączenia notyfikacji o nowych postach, popularny stały się hashtagi #NoForBreakInsta, #KeepInstagramChronological, czy ich polski odpowiednik – #NieDlaAktualizacji.

Serwis ugiął się i zawiesił aktualizację. Na czas testów. W ubiegłym tygodniu na oficjalnym blogu aplikacji pojawiła się jednak informacja, że nowy algorytm zostanie wprowadzony dla wszystkich użytkowników w ciągu miesiąca. Instagram przeprowadził badania, z których wynika, że tracimy 70% postów obserwowanych przez nas osób, widząc tylko te nieliczne. Teraz serwis chce zapobiec temu, wprowadzając nowy system wyświetlania zdjęć – od teraz nie będzie to na podstawie chronologii, a popularności danych postów. W pierwszej kolejności zobaczymy te najpopularniejsze, z największą ilością interakcji, a dopiero później te mniej angażujące.

Moim zdaniem wprowadzenie algorytmu wyjdzie Instagramowi na dobre. Twórcy będą musieli postarać się, by przyciągnąć (i zatrzymać) swoich odbiorców, tworząc wartościowy content i angażując swoją społeczność. Na początku na pewno nie obędzie się bez paniki użytkowników tej aplikacji, jednak z czasem przywykną do “nowej rzeczywistości”. Podobnie było w przypadku Facebooka – do tej pory jednak wiele osób nie wie, że serwis kojarzony głównie z Markiem Zuckerbergiem nie wyświetla postów wszystkich ich znajomych.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację