Smutne wieści - to już oficjalny koniec wtyczki Firebug

To już oficjalny koniec Firebuga

Opublikowano 31.10.2017 11:12 - 6


Jak dziś pamiętam, kiedy zobaczyłem na swoje oczy Firebuga. Pokazał mi go kolega, developer, który zawodowo zamieniał kawę w kod. To było kilka ładnych lat temu, kiedy pisałem swóją apliakcję webową w ramach pracy inżynierskiej. Niestety pozostaną tylko piękne wspomnienia, bo twórcy oficjalnie zapowiedzieli uśmiercenie Firebuga.

To był gorący czas, kiedy wszyscy kurczowo pisali CMSy. Każdy chciał zdobyć rynek tuż po obronie, stworzyć lepszego WordPressa. Nasz promotor, gdy słyszał o kolejnym tego typu pomyśle, dostawał konwulsji. Smutny był w sumie jego los, uświadamiać każdego po kolei, że raczej świata nie zdobędzie swoim oprogramowaniem.

Ja postanowiłem, że zrobie (wtedy jeszcze mało popularny) internetowy dzienniczek ucznia. Miałem rozmach, bo początkowo miał on być dedykowany szkołom podstawowym, potem zaszalałem i zwiększyłem spektrum do gimnazjów i szkół średnich (de facto wystarczyło zmienić nazwę, by zwiększyć funkcjonalność). To wówczas wtedy zetknąłem się z Firebugiem, pod Firefoxem.

To był dla mnie szok, co to narzędzie potrafiło, jak wielkie dawało możliwości. Coś na miarę odkrycie nowej cywilizacji. Byłem chyba największym fanem tej wtyczki. Niezliczone razy, kiedy pomogła odnaleźć/zlokalizować błąd, czy to wydajnościowy, czy związany z JS/CSS.

Niestety po niespełna 12 latach przyszedł jej kres. Przeglądarki rozwinęły na tyle swoje wbudowane narzędzia developerskie, że niepotrzebne stały się dodatkowe wtyczki. W zasadzie pewnie twórcy Firebuga, wiedzieli że staną się prędzej czy później ofiarami własnego sukcesu, ale tak to już niestety działa.

Firebug - wtyczka do przeglądarek
Firebug – pierwsza oficjalna wersja 0.2, która pojawiła się w 2006 roku

Kiedy Mozilla stanęła przed wyborem, czy kontynuować rozbudowywanie Firebuga, czy stworzyć zupełnie nowe rozwiązanie dla Developerów, wybrała scenariusz drugi. To był właściwie początek końca Firebuga.

Miliardy zlokalizowanych błędów, miliony odnalezionych problemów z wydajnością, nigdy Cię nie zapomnimy, drogi Firebugu.

Wieści z Rozładowani.pl