Pierwszy z nich – Hewlett-Packard Enterprise – miałby docelowo dostarczać infrastrukturę, oprogramowanie i usługi dla firm. Drugi natomiast – HP Inc. – zachowa dotychczasowe logo firmy i zajmie się drukowaniem oraz systemami osobistymi. Rozsądnie wybrnięto w kwestii obecnych udziałowców – otrzymają oni udziały obydwu nowych bytów. Planowany podział ma się zakończyć wraz z rokiem obrachunkowym 2015.

Pierwszą z nowopowstałych firm pokieruje Meg Whitman, natomiast starym-nowym HP Dion Weisler. Celem podziału ma być zwiększenie elastyczności na rynku – jeszcze w 2011 roku było głośno na temat planowanej sprzedaży przez HP działu komputerów PC. Ostatecznie wycofano się z niej, jednak podział firmy na dwie odrębne spółki z pewnością może ułatwić finansowanie bardziej opłacalnych rozwiązań, czy też finansowanie nowych technologii.

Czy to dobra metoda na kryzys? Biorąc pod uwagę dawne problemy finansowe HP wydaje mi się, że podział to jedyne rozsądne działanie, które może utrzymać przy życiu oba działy – konsumencki i korporacyjny. A jak długo i jakim kosztem – czas pokaże, tymczasem pozostaje nam trzymać kciuki za powrót do formy firmy, która niegdyś uznawana była za solidną markę na rynku.


Posłuchaj nas!