To już dzisiaj będziesz mógł zarejestrować domenę .DEV za darmo!

Kilka tygodni temu Google poinformowało, że uruchamiają sprzedaż domen .DEV. Informacja jest o tyle ciekawa, że Google zakłada także ich dystrybucje… za darmo. To właśnie od dzisiaj będziecie mogli zarejestrować własną domenę .DEV zupełnie za darmo. Jest tylko jeden mały haczyk – będziecie potrzebowali adresu rozliczeniowego w jednym z wybranych krajów.

Trend pojawiających się nowych domen, właściwie od kilku lat postępuje nieustannie. Idea jest naprawdę fajna, bo daje sporo możliwości. Przede wszystkim zróżnicowane i atrakcyjne ceny: OVH dorzuca swoje domeny .ovh za darmo dla klientów, a dla przeciwwagi luksusowa domena .luxury to koszt rzędu 699$. Co może być luksusowego w domenie? Jej cena, jak widać.

Idąc dalej tym tropem, są także domeny, których właściciele udostępniają za darmo. Tak zrobiło Google w jednym z etapów dystrybucji domeny. Zgodnie z kalendarzem sprzedaży, najpierw sprzedawali te najdroższe dla największych graczy, by zabezpieczyć ich interesy, np. apple.dev, microsoft.dev, gdzie WHOIS pokazuje jasno, do kogo te domeny należą. Na końcu, by udostępnić je za darmo.

Właśnie dzisiaj od godziny 18:00 CET będziecie mogli zarejestrować za darmo własne rozszerzenie .dev za pośrednictwem usługi Google Domains. Wielką wartością nowych domen prócz jak widzicie zróżnicowanych cen, jest przede wszystkim skupiani społeczności w jednym miejscu. Taka końcówka będzie świetnym wyborem dla wszelkiej maści developerów, chociażby dla ich portfolio czy dla ogólnie pojętej branży programistycznej.

Google uruchamia domeny .DEV – od końca lutego za darmo!

Niestety jest jeden haczyk. By móc zarejestrować domenę .dev, musicie posiadać adres rozliczeniowy w jednym z krajów, w którym usługa Google Domains jest dostępna. Lista ta jest zaskakująca i brakuje na niej przykładowo największych krajów europejskich, a nie brakuje… Wietnamu (nie ujmując temu krajowi w żaden sposób). Tak prezentuje się lista krajów, w których usługa jest dostępna:

 • Australia
 • Brazylia
 • Kanada
 • Francja
 • Indie
 • Indonezja
 • Włochy
 • Japonia
 • Meksyk
 • Holandia
 • Hiszpania
 • Tajlandia
 • UK
 • USA
 • Wietnam

Jeśli macie dobrych znajomych w jednym z powyższych krajów, to będziecie musieli poprosić o przysługę. To nie powinien być wielki problem, bo potem, kiedy Google Domains pojawi się w końcu i w naszym kraju, wystarczy zrobić cesję takiej domeny na siebie. Oczywiście z pewnością musicie mieć duże zaufanie do wspomnianych znajomych, jeśli zamierzacie zbudować w ich oparciu poważny biznes z użyciem .dev. Przynajmniej na tę chwilę.

Jak słusznie doszukał się nasz Czytelnik w regulaminie Google, niestety gigant zastosował trick marketingowy i za rejestracje domeny trzeba będzie zapłacić, a to co dają za darmo to była możliwość jej zarezerwowania bez opłat. Przepraszamy za wprowadzenie Was w błąd, ale sami się nabraliśmy.

Jeśli chcecie zarejestrować domenę .dev, odsyłam Was pod właściwy adres.

Pochwalcie się, jakie końcówki udało Wam się zarejestrować.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Sebastian Łubik

Powiązane

HyperX Alloy Origins Core Aqua – pierwsze wrażenia

Klawiatura mechaniczna od HyperX wylądowała na moim biurku. Dawno żadnego mechanika tutaj nie było. Muszę…

31 maja, 2020

Kamera specjalnie dla vlogerów – Sony ZV-1 zaprezentowana

Nagrywanie swoich przemyśleń, komentarzy i opinii za pomocą vloga staje się coraz popularniejsze. Żeby ułatwić…

31 maja, 2020

Dzisiaj kolejna próba! Obejrzyj na żywo start rakiety Falcon 9 [transmisja]

W środę się nie udało, ale dzisiaj kolejna próba startu rakiety Falcon 9, która będzie…

30 maja, 2020

HyperX Cloud Flight S – czyli gamingowe słuchawki – pierwsze wrażenia

Do mojej słuchawkowej stajni dołącza kolejna para. Tym razem kategoria sprzętu mi obca, chociaż sam…

30 maja, 2020

Premiera Motorola Edge na polskim rynku. Ciekawa, ale droga

Fanów kultowego "M" na pewno ucieszył dzień polskiej premiery modelu Edge. Jest to wreszcie flagowiec,…

30 maja, 2020

Wieczorem i w nocy – zobacz kolejne przeloty Starlinków [rozkład]

Pogoda w ciągu dnia nie rozpieszczała, ale popołudniu na szczęście się rozpogodziło i podobnie ma…

29 maja, 2020