To już agonia Facebooka? Eksperci opłacani przez... Zuckerberga krytykują serwis

Opublikowano 8.06.2020 15:24 Aktualizacja: 8.06.2020 15:25 -


Ostatnie miesiące, jak nie całe lata to pasma kiepskich wizerunkowo wpadek Facebooka. "Passa" ta trwa niestety dalej, a kolejnym ciosem jest opinia naukowców, którzy - opłacani przez Chan Zuckerberg Initiative - wydali dość negatywną opinię na temat Facebooka własnie.

Wszystko zaczęło się od postu, który został zamieszczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Wiele serwisów społecznościowych, w tym Twitter oznaczało ten wpis specjalnym ostrzeżeniem, jakoby post mógłby nawoływać do nienawiści. Facebook niestety nie zajął w tej sprawie stanowiska, a post Trumpa wisiał na FB.

Licząca prawie 150 osób grupa naukowców wysłała do Zuckerberga list. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta grupa otrzymuje fundusze od "Chan Zuckerberg Initiative", czyli swego rodzaju fundacji, która została założona przez małżeństwo Zuckerbergów. W liście (The Washington Post) naukowcy zajęli swoje stanowisko:

"Jako naukowcy poświęcamy się poszukiwaniu sposobów na ulepszenie naszego świata. Rozpowszechnianie umyślnych dezinformacji i podziałów jest bezpośrednio przeciwstawne temu celowi, dlatego jesteśmy głęboko zaniepokojeni postawą Facebooka".

I can’t stand back & watch this happen to a great American City, Minneapolis. A total lack of leadership. Either the...

Opublikowany przez Donalda J. Trump Czwartek, 28 maja 2020

Wszystko zaczęło się oczywiście od powyższego wpisu Trumpa. Dokładnie rozbija się o ostatnie zdanie:

"kiedy zacznie się grabież, zaczyna się strzelanina."

Prezydent Trump jest po tym oskarżany od zachęcanie do przestępstw i nienawiści. Twitter nie przebierał w środkach i wpis został szybko oznaczony:

"Wzywamy was do rozważenia bardziej rygorystycznych zasad dotyczących dezinformacji i języka 'zapalającego', który szkodzi ludziom lub grupom ludzi, szczególnie w naszym obecnym stanie, w którym kraj zmaga się z niesprawiedliwością rasową".

-możemy przeczytać w dalszej części listu.

W ramach protestu - odejście

W sieci szybko zaczęły pojawiać się maile i informacje od inżynierów, którzy odrzucali pracę w Facebooku. Wiele osób w ramach protestu dezaktywowało swoje facebookowe konta. Zuckerberg postanowił zabrać głos i obiecał, że firma przyjrzy się swoim zasadom i wyciągnie wnioski z ostatniej sytuacji. Jak będzie w rzeczywistości? Biorąc pod uwagę poprzednie afery i faktyczne "wyciąganie wniosków" - śmiem wątpić, że cokolwiek się zmieni.

źródło: Mashable

Wieści z Rozładowani.pl