Od pewnego czasu zastanawiałem się nad kupnem nowego monitora. Mój stary i wysłużony przyjaciel powoli przestaje zaspokajać moje potrzeby bo i rozdzielczość ekranu i częstotliwość odświeżania jak na dzisiejsze czasu są po prostu słabe.

Na chwilę obecną na rynku mamy właściwie dwa wybory – ultra szerokie monitory ze wsparciem rozdzielczości 21:9, albo monitory wykonane w technologii 4K.  Tutaj należy zadać sobie bardzo ważne pytanie:

Czego ja właściwie oczekuje od monitora?

Wspólną cechą obu opcji jest zdecydowanie więcej „miejsca” na ekranie. Jednak pozostaje jeszcze problem osobistego sposobu pracy z komputerem. Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia mieć pootwierane wiele okien, w których pracuje nad wieloma projektami jednocześnie ultra szeroki monitor będzie dla Ciebie zbawienny. W moim przypadku jednak byłaby to strata czasu, ponieważ mam nawyk skupiania swojej pracy w jednym miejscu…jak to mówią:

Kroczek po kroczku

Z drugiej strony są monitory 4K. Tutaj mamy do czynienia z przyjemną przekątną, na przykład 24 cale. Można rzec, że sprawa rozwiązana. Ogrom miejsca na monitorze, który nie straszy rozmiarem. No niekoniecznie. W przypadku kiedy mamy do czynienia z tak wysokimi rozdzielczościami połączonymi ze względnie niewielkimi wymiarami monitora, ilość pikseli ściśniętych ze sobą w jednym miejscu możemy przyrównać do atomów, w osobliwości czarnej dziury:

Trochę tłok

Inaczej mówiąc może to powodować niechciane skalowanie obrazów czy tekstu a przy pracy w natywnej rozdzielczości prawdopodobnie zostaniemy przytłoczenie ilością wolnego miejsca do zagospodarowania.

No to klops. Nie kupie nowego monitora. A może jednak? Kolejne pytanie: Do czego ja tak naprawdę używam komputera? Tutaj problem się rozwiązuje. Jeżeli jesteś gamerem ultra szeroki monitor jest dla Ciebie. Tyle samo pikseli a i gry, które wspierają rozdzielczości 21:9 są łatwiejsze do znalezienia. Jeśli jednak jesteś pracusiem i przed monitorem spędzasz głównie czas poświęcony na obowiązki 4K będzie lepszą opcją.

W tym momencie technologia 4K może już i nie raczkuje ale wciąż brakuje gier czy filmów, które byłyby tworzone pod tą technologię (mowa tutaj o PC). Dlatego dla programistów czy ogólnie osób pracujących z komputerem monitory 4K będą strzałem w dziesiątkę.
Jeżeli jednak doczekamy się dużej ilości gier wykonanych pod technologie 4K to współczuje „ultraszerokim”. Z resztą zobaczcie sami tutaj

Podsumowując, wszystko nadal zależy od tego do czego używamy komputera. Na chwilę obecną możemy jeszcze przyjąć, że należy zastanowić się nad wyborem ultra szerokiego monitora czy tego wykonanego w technologii 4K. Ja jednak skłonię się ku opcji numer 2 gdyż za parę lat wybór może okazać się oczywisty. Szerokie monitory już weszły w czas swojej świetności, natomiast przez to, że mamy względnie niewielką liczbę rzeczy, którymi w pełni możemy się cieszyć na monitorach 4K ta technologia tłusty okres ma jeszcze przed sobą i ja wolę być na niego dobrze przygotowanym.