Właściwie nie rozpatruje korzystania z serwisu WordPress.com, gdzie możemy mieć własną kopie tej platformy za darmo, bo to tak jakby kupić nowe auto, trzymać je u sąsiada w garażu i mieć niewielki limit kilometrów do pokonania każdego dnia. Nie wiem czy wystarczająco obrazowo to nakreśliłem, jednak jestem zwolennikiem własnego hostingu i własnej kopii WordPress ze względu na właściwie brak ograniczeń (w edycji kodu, korzystania z pluginów czy szablonów). Niemniej, tutaj pierwszym kosztem (być może i materialnym) będzie potrzebna minimalny zakres wiedzy, by kupić hosting i zainstalować swojego WP, co w ogólnym rozliczeniu wcale nie jest trudne.

Hosting

O ile sam WordPress jest darmowy, o tyle jednym pewnym wydatkiem pośród wszystkich innych pozycji wymienionych we wpisie, będzie właśnie hosting. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie jesteś laikiem w temacie, w związku z tym spieszę wyjaśnić; hosting to Twoje miejsce w sieci, gdzie ów WordPress będzie się znajdował. Mały fragmencik wielkiego serwera, który będzie należał do Ciebie. Jeśli prześlesz na niego plik, utworzysz prostą stronę czy zainstalujesz WordPress, będzie on dostępny dla wszystkich, którzy mają internet, poprzez wywołanie odpowiedniego adresu (IP lub domeny).

Ile takie miejsce kosztuje? Otóż wszystko właściwie zależy od tego jakie będzie miał on parametry. Do prostych serwisów polecam rozwiązanie od Linuxpl.com, ze względu na koszt (49.2 zł brutto), pakiet W1GB. Od razu by uciąć wszelkie spekulacje, nie mam żadnych korzyści z odsyłania do nich. Znam ich, masa moich znajomych korzysta z ich usług, są zadowoleni. A priorytetem w tym wypadku jest bardzo rozsądna cena. Jeśli cena miałaby odgrywać drugorzędne znaczenie, a priorytetem miałby zostać helpdesk i estetyka panelu zarządzania własnym hostingiem, wówczas bez namysłu celuje w Zenbox (koszt 150zł/rok).

Oczywiście pomysłów na hosting mogą być miliony i można znaleźć jeszcze bardziej atrakcyjną cenowo ofertę, ja polecam rozwiązania które znam i co do których jakości jestem pewien.

Na co więc zwrócić uwagę przy poszukiwaniu hostingu?

  • cena
  • opinie
  • parametry (transfer, pojemność i pozostałe ograniczenia dot. chociażby skrzynek email, baz danych itp.) Jeśli będzie z Waszej strony realna potrzeba, chętnie przygotuje osobny wpis w tym temacie.

Domena

Każdy zapytany czy własna domena będzie niezbędna do pierwszego WordPressa, odpowiada bardzo przekonywująca, że bez nie się nie da. Otóż guzik prawda, do naszej strony domena nie jest rzeczą niezbędną, możemy śmiało wystartować z własnym WordPress, bez konieczności posiadania własnej końcówki.

Oczywiście spieszę wyjaśnić. Często hostingodawca w ramach wykupionej usługi udostępnia nam własną domenę do dyspozycji. Na przykładzie Linuxpl.com dostajemy końcówkę .vot.pl, co da nam np. jakas_nazwa.vot.pl. To w praktyce oznacza, że nie musimy kupować własnego rozszerzenia, by zaistnieć w sieci – możemy wykorzystać to co dał nam za darmo operator hostingu.

Oczywiście jeśli zamierzamy skrupulatnie realizować nasz pomysł na stronę czy blog, to odpowiednia domena także nie pozostaje bez znaczenia. Warto kupić domenę z rozszerzeniem, zależnie od tego na jakim rynku, na jakim obszarze zamierzamy działać. Jeśli przyjmujemy, że na rynku polskim, to nie ma alternatywy od .PL, która jest najbardziej rozsądnym wyborem, gdyż jest końcówką (wg NASK), która utrwalona jest najbardziej w naszej polskiej świadomości. Jaki jest koszt takiej domeny? Na DailyWeb, w górnym (czarnym) menu Użytki znajdziecie:

Gdzie najtaniej kupić lub odnowić domenę .PL?

Oczywiście jeśli zamierzacie się tylko bawić WordPressem, sprawdzać jego możliwości lub zwyczajnie chcecie go poznawać, nie ma sensu kupować domeny od razu. Waszym jedynym kosztem będzie to ile wydacie na hosting. Pamiętajcie, że hosting opłacany jest raz na rok.

Suma

Przy wartościach, które podałem powyżej to zakładając konto Linuxpl + domena w OVH.pl, daje:

hosting 49.2 zł + 12.6 zł domena = 61.8 zł

Pamiętaj o tym, że rejestracja domeny a jej przedłużenie, to dwa różne koszta. Rejestrujesz raz, przedłużać będziesz pewnie wielokrotnie, zwracaj uwagę na koszt odnowienia domeny, a nie na koszt jej rejestracji. Zakładam, że tą cenę można dodatkowo obniżyć wybierając domenę od rejestratora, który ma lepszą cenę zakupu, jednak pamiętaj, że w OVH koszt przedłużenia jest jednym z najniższych.

Koszt opcjonalne/dodatkowe

Wszystko co powyżej, to przy założeniu że sam(a) zainstalujesz swojego WordPressa. Sprawa jest banalnie prosta, poszukaj gotowych tutoriali (jeśli będzie taka potrzeba, mogę taki materiał przygotować na wyraźną prośbę ;) ). Sprawa nie jest skomplikowana, co ważne dokonuje się jej tylko 1 raz, potem zapominasz właściwie o FTPach, bazach danych, czy innych cudach. Jeśli nie masz na to czasu, ni chęci – poproś znajomego, kolegę – który na sprawie się zna. Możesz mu najwyżej postawić piwo za taką usługę, w każdym razie nic więcej, nie daj się naciągnąć, powodzenia! :-)


Posłuchaj nas!