Były sukcesy, ale także drobne niepowodzenia. Skład zespołu także pomimo kilku zawahań pozostał stały. Dołączyła do nas Agata, która świetnie radzi sobie z tekstami około-graficznymi. Przykładem niech będą jej świetne tutoriale do Axure, których kontynuacja będzie po nowym roku (już kolejny wpis czeka na większy ponoworoczny ruch :-) ). Mateo, który specjalizuje się w recenzowaniu szablonów i którego analiza najpopularniejszego szablonu WordPress ever – o nazwie Avada, znalazła się w zestawieniu TOP5 tekstów tego roku. Jest także Łukasz, który systematycznie piszę świetne tutoriale i w zasadzie jest mistrzem fejsbuka, wyciągając kapitalne statystyki, dopalając oglądalność bloga. Mamy kontrowersyjnego Bartosza, którego trzeba marchewką i kijem często traktować, ale gdy wypali to wybucha komentarzowa bomba. Mamy także Wojtka, który systematycznie się rozkręca tworząc bardzo ciekawe w odbiorze teksty.

Co ciekawe, tworząc zestawienie najpopularniejszych redaktorów na naszym blogu, przy okazji wyszło że ten tekst jest moim 1500tną treścią, którą przygotowałem od początku istnienia bloga :-) Przypadek? Nie sądze! ;-)

To był rok zdecydowanych, rewolucyjnych zmian. Zmieniliśmy naszego operatora hostingowego, decydując się na usługi legendarnego Zenbox, z którego korzystamy cały czas, będąc w pełni usatysfakcjonowani. To jednak nie wszystko. W połowie roku zmieniłem strategie działania naszego bloga. Przede wszystkim od samego początku idea była prosta. Niewielkie blog, stricte powiązany z moim nazwiskiem. Potem zrodziło się DailyWeb, doszło do zespołu kilka osób, dzięki czemu rozszerzyliśmy spectrum naszych wpisów na kilka dziedzin. Tym samym ilość treści powstających na blogu urosła, co przełożyło się wymiernie na statystyki. W połowie roku zyskaliśmy nowy szablon i nowe kontrowersyjne logoTo co równie istotne, to statystyki oglądalności. Te wypadają naprawdę świetnie, bo odnotowaliśmy wzrost prawie dwukrotny wzrost! Aktualna ilość odwiedzających osiąga 20k sesji i prawie 11k UU. Zestawiając to z rokiem poprzednim: 8k sesji i 5,8k UU, mamy powody do radości :-)

Moim osobistym sukcesem w odniesieniu do DailyWeb, to przede wszystkim pokazanie się na zewnątrz pod banderolą DailyWeb. Przykładem niech będzie wystąpienie na gdyńskim TechKlubie, gdzie miałem okazje opowiadać o WordPress. Idąc dalej w tym kierunku, sporo także o tej platformie opowiadałem przy okazji licznych szkoleń, które odbywały się w moim Gdańsku czy Tczewie. Z pewnością chciałbym po nowym roku ten temat mocno rozwinąć. W związku z tym w głowie jest już kilka gotowych do realizacji planów o których Was z pewnością będę na bieżąco informował.

Ten rok przyniósł także nowe cykle na DailyWeb. Sztandarowym przykładem jest cykl Webowego Miszmaszu, który na dobre zagościł na naszym blogu. Aktualnie ostatnie wydanie WM osiągnęło numer #25 i z pewnością na tym nie poprzestaniemy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także co-miesięczne cykle, w których starałem się zaprezentować Wam najciekawsze i zarazem najnowsze, darmowe szablony do WordPress.


seb

Co do naszych drobnych problemów, cieszy fakt że sprawa z Google wraca do normy. Załapaliśmy się na chwilową czkawkę, gdzie ruch z wyszukiwarki spadł do niespełna 10%. Teraz na koniec roku, wygląda na to że wszystko w zasadzie wraca do normy, tj. do 20% całego ruchu z SERPów. Nadal jednak siłą napędową bloga są serwisy społecznościowe, które generują 40% całego ruchu. Porównując te współczynniki z zeszłym rokiem, to są one rewolucyjne. Ruch z Google wyniósł 62% a kanały społecznościowe raptem 11%. Zmiana wynika przede wszystkim z faktu częstszej publikacji wpisów, większych społeczności zarówno na FB jak i TT. W zeszłym roku kanał TT nie istniał wcale, zaś na FB było koło 250 osób. Teraz mamy niespełna 1000 osób, które nas obserwują na ćwierkającym portalu i prawie 1300 osób na FB, które udało się uzyskać po fuzji dwóch naszych fanpejdżów (łaskawy FB połączył profil lubik.info i dailyweb.pl).

Wertując dalej statystyki, okazuje się że nie tylko ten wpis będzie moim 1500 na blogu, ale dodatkowo jeśli dzisiejszy dzień z wpisami (31 grudnia 2014r) wygeneruje 1027 sesji, to będziemy się mogli pochwalić 100 000 sesji od początku istnienia DailyWeb (1 maj 2014r.)! Jakby tego było mało, to sprawa ma się bardzo podobnie z odsłonami, tutaj zabraknie 1543! Sami zobaczcie (stan na 30.12.2014r):

sesje3

Mam nadzieję, że trend zostanie zachowany, a w przyszłym roku będzie mogli się pochwalić tak jak teraz – podwójnym wzrostem wszystkich statystyk :-) Oczywiście bez Was się nie uda, dlatego że we wspólnej komitywie uda się osiągną wyznaczone cele. My będziemy ekscytować się statystykami i nowymi możliwościami, a Wy na całości skorzystacie otrzymując więcej wartościowych wpisów na łamach naszego bloga :-)

Oczywiście przy całym tym patosie, w imieniu całego zespołu DailyWeb życzymy Wam zrealizowania wszystkich najmniejszych i największych celów, które wyznaczycie sobie na przyszły rok, niezależnie od tego jakie one są. Dużo samozaparcia, wytrwałości i koncentracji, bo będzie z pewnością Wam niezbędna. Do siego roku!

Zespół DailyWeb.pl