W „wojnie” pomiędzy Donaldem Trumpem a TikTokiem ponownie wygrywa TikTok. Aplikacja, która w niedzielę miała zniknąć z AppStore i Google Play nadal tam jest i jeszcze trochę potrwa, zanim zniknie. Czy w ogóle dojdzie do zablokowania TikToka w USA?

TikTok ucieka spod amerykańskiego topora? Na to wygląda

TikTok w USA nadal dostępny

Dokładnie na 27 września przesunięta została data ostatecznego zablokowania TikToka w USA. Wcześniejszy termin (20 września) nie doszedł do skutku z uwagi na ogłoszenie przez ByteDance oraz Oracle oświadczenia o porozumieniu. „Koncepcja” umowy między tymi podmiotami miała być zaakceptowana przez Donalda Trumpa. W związku z tym Departament Handlu Stanów Zjednoczonych przesunął wprowadzenie zakazu na następną niedzielę (27 września). Jak się okazuje, ponownie zakaz nie wszedł w życie. To wszystko dzięki sędziemu Carlowi Nicholsowi, który wydał orzeczenie blokujące usunięcie TikToka z AppStore oraz Google Play. O takie orzeczenie wnioskowali przedstawiciele ByteDance. Jednocześnie nie zostały zablokowane inne działania przeciw najpopularniejszej aplikacji, które mają wejść w życie 12 listopada. Wynika z tego, że TikTok, póki co ma się dobrze w USA i walczy o swoje.

TikTok walczy nie tylko z Trumpem, ale i… nagością – usunięto ponad 100 mln filmów

Umowa między ByteDance i Oracle

Umowa, którą wcześniej „pobłogosławił” Donald Trump na razie nie doszła do skutku. Pojawiło się kilka rozbieżności w oświadczeniach TikToka oraz Oracle. Ponadto Donlad Trump stwierdził w końcu, że nie zaakceptuje żadnej umowy, na mocy której chińska firma będzie miała większość w nowej spółce.

Ze specjalnie wydanego oświadczenia TikToka dowiadujemy się, że interesy aplikacji będą reprezentowane przez nowo utworzoną firmę – TikTok Global z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jej udziałowcem będzie oczywiście ByteDance, ale także Oracle i, co ciekawe, Walmart. Łącznie 20% udziałów zostanie rozdysponowanych pomiędzy te dwie firmy. Oracle otrzyma 12,5% udziałów, a Walmart 7,5%. W oświadczeniu podano, że na terenie USA TikTok Global zatrudni 25.000 osób. Klaruje się z niego również jasna rola Oracle w całym przedsięwzięciu. Firma będzie dostawcą chmury oraz technologii, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych użytkowników aplikacji.

Tak o umowie między ByteDance a Oracle pisaliśmy we wpisie: TikTok ucieka spod amerykańskiego topora? Na to wygląda.

Źródło: CNBC


Posłuchaj nas!