TikTok znowu dostaje więcej czasu na sprzedaż. Będzie sprzedaż czy blokada?

Opublikowano 27.11.2020 8:03 -


Administracja Donalda Trumpa przedłuża ponownie termin na sprzedaż TikToka. Czy do niej w ogóle dojdzie? Czy Stany Zjednoczone zablokują TikToka?

Wiele osób pewnie pamięta film „Niekończąca się opowieść”. Może jego fabuła nie nawiązuje do sytuacji TikToka w Stanach Zjednoczonych, ale tytuł owszem. Niekończąca się opowieść zablokowania TikToka. Kiedyś powstanie taki film, może nie będzie to kino akcji, ale dokument z pewnością. Może wpadnie na Netflixa? Zobaczymy. Tymczasem nadal w sprawie nic się nie wyjaśniło. Ciągle nad TikTokiem ciąży widmo zablokowania w USA, jeśli ten nie zostanie sprzedany. Piszemy już Wam o tym od długiego czasu, za każdym razem mając nadzieję na jakieś konkretne ruchy, albo lewą, albo prawą stronę. Mam wrażenie jednak, że historia robi krok naprzód, a potem dwa wstecz.

TikTok w USA ponownie uratowany, tym razem przez influencerów

Ponownie przesunięto termin na sprzedaż

Dowiadujemy się teraz, że ostateczny termin wyznaczony ByteDance na sprzedaż TikToka znowu się przesuwa. Podkreślam - znowu. Właściciele aplikacji starają się, żeby do blokady nie doszło i to nawet skutecznie. Wielokrotnie już sprawa była rozpatrywana przez sądy. ByteDance wygrywał w sumie za każdym razem. Nie mniej jednak administracja Donalda Trumpa z jednej strony naciskała, rzucając kolejne oskarżenia, a jednocześnie przedłużyła termin na sprzedaż TikToka. Teraz właściciel aplikacji ma czas do 4 grudnia na sfinalizowanie sprzedaży, tak wskazuje Bloomberg.

TikTok walczy nie tylko z Trumpem, ale i... nagością - usunięto ponad 100 mln filmów

Ostateczny termin miał być już 27 listopada

To kolejny przesunięty termin na dokończenie kwestii sprzedaży TikToka.

W związku z wyznaczonym terminem 12 listopada, który to miał być ostatnim na sprzedaż TikToka, przedstawiciele aplikacji wystąpili o przedłużenie tego terminu. Niestety długo nie otrzymywali żadnej odpowiedzi. Dopiero dzień po tym terminie na stronie Departamentu Skarbu USA pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. Przekazano w nim, iż na mocy rozporządzenia Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych właściciel aplikacji TikTok, czyli firma ByteDance, ma przedłużony termin na wywiązanie się z nakazu. Komitet wydłużył czas o 15 dni. Zatem do 27 listopada ByteDance musi dokonać sprzedaży TikToka, jeśli nie chce, aby aplikacja została zablokowana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Instagram zmienia wygląd aplikacji. Będzie łatwiejszy dostęp do Reels i Sklepu

Dla mnie to już komiczna sytuacja

Coraz bardziej ta sprawa robi się dla mnie komiczna. Taka trochę wojna podjazdowa, która dla mnie już nie ma żadnego sensu, ale czy w kiedykolwiek go miała? Od początku relacjonując Wam ewentualną blokadę TikToka w USA, staram się podchodzić do tematu z dystansem. Teraz najzwyczajniej w świecie zaczynam się śmiać z całego tego przedsięwzięcia. Na początku słyszeliśmy, że blokada będzie, bo bezpieczeństwo Amerykanów jest zagrożone. ByteDance odpierało te ataki, składało liczne wyjaśnienia, zapewnienia. Firma dogadała się nawet z Oracle i Walmartem na stworzenie nowej spółki, w której te firmy byłyby udziałowcami. Niewątpliwie o wielu kwestiach nie wiemy, nie jesteśmy o nich informowani. Jednak zaczynam coraz częściej podejrzewać, że do blokady TikToka w USA nie dojdzie, a jeśli tak, to na krótki czas.

Zapytałem mojego redakcyjnego kolegę Przemka, co myśli na ten temat:

Uważam, że nie dojdzie do blokady, zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych to ułatwi. Jeśli jednak Trump się uprze, to zdąży, ale oceniam te szanse na góra 5%.

Źródło: Bloomberg

Wieści z Rozładowani.pl