Serwis TechCrunch informuje, że Stany Zjednoczone, a dokładniej sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w wypowiedzi dla Fox News, że USA przyglądają się sprawie i temu, że władze w Pekinie mogą używać TikToka do propagandy i inwigilacji.

TikTok sam „ucieka” z HongKongu

Chińskie władze oskarżane są o to, że z wykorzystaniem TikToka kontrolują obywateli HongKongu, dlatego rzecznik TikToka poinformował, że aplikacja zostaje wycofana z tego rynku. Szczegółów nie ujawniono, dlatego pojawiły się głosy, że jest to de facto przyznanie się TikToka do winy.

R E K L A M A

Wszystko wskazuje na to, że chińska aplikacja, która przebojem podbiła światowe rynki, szybko zniknie i popadnie w niełaskę. Przypomina mi się sprawa aplikacji Faceapp, która podbijała świat niespełna rok temu, a szybko zostały wychwycone podejrzane zapisy w regulaminie.

Czy TikTok na iOS odczytuje ze schowka dane użytkowników?

Co dalej z TikTok i generalnie aplikacjami rodem z Chin? Jeśli Stany Zjednoczone faktycznie zdecydują się na ban dla TikToka, będzie to precedens, który może ostatecznie pogrążyć nie tylko TikToka, ale także inne chińskie aplikacje.

Prezydent Polski na TikToku

Jestem ciekaw, jak na takie głosy reagują polskie władze, a dokładniej Prezydent naszego kraju. W ferworze kampanii postanowił zadebiutować w aplikacji TikTok, jednak nie do końca zostało to chyba przemyślane.

Sprawa TikToka to kolejny dowód na to, że viralowe aplikacje często wykorzystują gromadzone dane. Warto uważać przy instalacji i zastanowić się kilka razy nad tym, czy ta aplikacja jest nam niezbędna. Kosztem jest oczywiście nasza prywatność, która w ostatnich czasach stała się najcenniejszą światową walutą.

Oczywiście we wszystko miesza się także polityka. Wojna handlowa na linii USA-Chiny trwa od lat, a Huawei i inne firmy są tylko małym przykładem na to, że technologie i polityka to kiepskie połączenie.

źródło: TechCrunch