Możliwe jest uniknięcie całkowitego zakazu dla TikToka w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump podpisał koncepcję umowy między ByteDance a Oracle.

Czyżby TikTokowi udało się uciec spod amerykańskiego topora? Wiele na to wskazuje. Z wydanego oświadczenia przez przedstawicieli najpopularniejszej aplikacji na świecie dowiadujemy się kilku istotnych rzeczy na temat jej przyszłości. Dodatkowo CNBC podaje, że Donlad Trump zatwierdził koncepcję umowy między ByteDance a Oracle. To wszystko sprawia, że zakaz funkcjonowania TikToka w USA zostaje przesunięty w czasie, a w efekcie może do niego w ogóle nie dojść.

Stało się! TikTok i WeChat zakazane w USA. Od 20 września aplikacje będą niedostępne w amerykańskim AppStore i Google Play

TikTok wydaje oświadczenie o dogadaniu się z Oracle i walmart

Ze specjalnie wydanego oświadczenia TikToka dowiadujemy się, że interesy aplikacji będą reprezentowane przez nowo utworzoną firmę – TikTok Global z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jej udziałowcem będzie oczywiście ByteDance, ale także Oracle i, co ciekawe, Walmart. Łącznie 20% udziałów zostanie rozdysponowanych pomiędzy te dwie firmy. Oracle otrzyma 12,5% udziałów, a Walmart 7,5%. W oświadczeniu podano, że na terenie USA TikTok Global zatrudni 25.000 osób. Klaruje się z niego również jasna rola Oracle w całym przedsięwzięciu. Firma będzie dostawcą chmury oraz technologii, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych użytkowników aplikacji.

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

Umowa z Oracle i Walmart zatwierdzona przez Donalda Trumpa

Jak już wspominałem, CNBC wskazało, że prezydent Donald Trump zatwierdził taki kształt umowy. Efektem takiej decyzji jest kolejne w przeciągu kilku dni oświadczenie Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych dotyczące TikToka. Tym razem poinformowano o przesunięciu terminu zakazu aplikacji z 20 na 27 września. Zatem aplikacja należąca do ByteDance w niedzielę nie zniknęła z AppStore oraz Google Play, co niewątpliwie ucieszyło wielu jej użytkowników w USA. Skoro umowa została zatwierdzona przez Donalda Trumpa, to czas teraz na ruch ze strony Chin.

Wszyscy chcą być jak TikTok. Teraz YouTube wprowadza znaną z TikToka funkcję

WeChat również unika (na razie) zakazu

W poprzednio wydanym oświadczeniu Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, blokada dotyczyła również aplikacji WeChat. Okazuje się, że ona również nie zniknęła z amerykańskiego AppStore oraz Google Play. Jak podaje CNBC, usunięcie zostało wstrzymane przez kalifornijski sąd, wobec złożenia pozwu przez użytkowników aplikacji. Jednocześnie wstrzymany został zakaz transakcji właściciela WeChat z amerykańskimi firmami, który mógłby doprowadzić do pogorszenia świadczonej usługi.

Źródło: TikTok / CNBC / CNBC