Jak celnie przypomina The Verge, TikTok jeszcze rok temu wpadł w nie lada tarapaty, kiedy to okazało się, że aplikacja pozwala się rejestrować w zasadzie każdemu. Choć najwięcej wątpliwości budziła możliwość zakładania kont przez osoby poniżej 13 roku życia, co jest niezgodne z prawem w wielu krajach.

Od pewnego czasu w aplikacji można jednak ustawiać np. limity dziennej aktywności dla użytkowników, poprawiono też „niedopatrzenie” związane z granicą wieku pozwalającą założyć konto.

Dzięki najnowszej aktualizacji rodzice zyskają jeszcze większą kontrolę nad kontami swoich dzieci. Po połączeniu użytkowników kontrola rodzicielska możliwa jest całkowicie zdalnie z drugiego telefonu. Można w ten sposób zmieniać ustawienia w podłączonym koncie. Wcześniej było to możliwe tylko z poziomu telefonu kontrolowanego użytkownika (w domyśle – dziecka). Żeby zmienić wybrane ustawienia trzeba było ustalić kod i wpisywać go przy każdej zmianie.

Ostatnia aktualizacja wprowadza także inny, bardzo radykalny krok. Wyłącza bowiem całkowicie system wiadomości prywatnych dla osób poniżej 16 roku życia. W mediach pojawiały się doniesienia o tym, że dzieci dostają na TikToku wiadomości o charakterze przestępczym.

Cóż, widać, że twórcy TikToka wzięli sobie do serca krytykę związaną z ochroną (a w zasadzie jej brakiem) najmłodszych użytkowników aplikacji. Rozbudowane opcje kontroli rodzicielskiej z pewnością pomogą opiekunom zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jednak wymówka dla TikToka, aby ograniczyć kontrolę i moderowanie publikowanych filmów.