Niezmiennie sytuacja ByteDance w USA nie należy do najlepszych. Widmo zakazu TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych sprawia, że właściciel aplikacji nie czeka bezczynnie na rozstrzygnięcie, ale ma zamiar wytoczyć pozew przeciwko administracji Donalda Trumpa. Sam prezydent w ubiegły piątek wydał kolejne zarządzenie wykonawcze dotyczące ByteDance.

Ciężko dogadać się z TikTokiem, czy z Trumpem? W cieniu tego konfliktu WeChat, Twitter i Microsoft

Donald Trump przedłuża ByteDance termin

Najnowszy dokument zmienia ostateczny termin na dogadanie się ByteDance w kwestii sprzedaży TikToka. Pierwotnie zakładany termin wyznaczony na 20 września, został przedłużony do 12 listopada 2020 r. W tym samym dokumencie Prezydent Trump powołuje się na kwestie bezpieczeństwa USA, które może być zagrożone w efekcie działań ByteDance. Zgodnie z zarządzeniem Trumpa właściciel TikToka musi usunąć dane, jakie posiada, a które to dotyczą użytkowników aplikacji będących obywatelami Stanów Zjednoczonych. Po wykonaniu tego zalecenia ByteDance powinien zgłosić się do Komisji Inwestycji Zagranicznych. Co ciekawe, nakaz usunięcia danych dotyczy także tych, które zostały zebrane w trakcie funkcjonowania aplikacji Musical.ly. 

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

Co doprowadziło do aktualnej sytuacji TikToka w USA?

Do aktualnej sytuacji TikToka doprowadziło wiele zarzutów odnośnie zbierania danych użytkowników. W obawie o ich bezpieczeństwo, jako pierwsze na zablokowanie TikToka razem z innymi chińskimi aplikacjami, zdecydowały się Indie. Po tym fakcie sekretarz stanu Mike Pompeo przyznał, że USA przyglądają się sytuacji związanej z aplikacją oraz ewentualnego zbierania przez nią danych i ich przekazywania władzom w Pekinie. Na nakaz usunięcia TikToka ze smartfonów służbowych zdecydowała się firma Wells Fargo, a także Joe Biden oraz jego otoczenie.

Luka w Androidzie była wykorzystywana przez TikToka do pozyskiwania danych o urządzeniu

Kiepska sytuacja TikToka w USA

Podejrzenia oraz blokady TikToka doprowadziły do wydania przez Donalda Trumpa zarządzenia wykonawczego, nakazującego sprzedaż aplikacji na terenie USA, a jeśli do tego nie dojdzie, jej zablokowanie. Ostatnie doniesienia wskazywały, że na zakup popularnej aplikacji chętny jest Microsoft, co zostało potwierdzone przez samego zainteresowanego. W tym samym czasie pojawiły się pogłoski o rozmowach przedstawiciela Twittera z ByteDance, dotyczącymi zakupu. Mimo możliwości wprowadzenia zakazu TikToka w USA, polskie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że nie zostały podjęte prace nad wprowadzeniem zakazu dla tej aplikacji w Polsce.

Źródło: The Verge