The Beatles opublikowali nowy teledysk 50 lat po premierze płyty

The Beatles opublikowali nowy teledysk 50 lat po premierze płyty

Opublikowano 30.09.2019 10:19 -


Dacie wiarę, że jeden z największych hitów The Beatles – „Here Comes the Sun” – nigdy nie doczekał się teledysku? Dopiero teraz, po 50 latach od premiery albumu „Abbey Road”, na którym znalazła się piosenka, możemy słuchać jej oglądając przy tym wideoklip.

"Here Comes the Sun” to ważny utwór w historii The Beatles z kilku powodów. Po pierwsze – jego twórcą nie jest standardowy duet McCartney-Lennon, a George Harrison. Muzyk w swojej autobiografii pisze, że piosenkę napisał w trudnym okresie dla zespołu, gdy The Beatles „musieli zachowywać się jak biznesmeni”. Sfrustrowany tą sytuacją Harrison pewnego dnia nie pojawił się w wytwórni Apple należącej do grupy i zamiast tego, jak wspomina, udał się do domu swojego przyjaciela, Erica Claptona. Tam wziął jedną z jego gitar i przechadzając się po ogrodzie napisał „Here Comes the Sun”, która miała wyrażać chwilę oddechu od codziennych, przytłaczających obowiązków.

Teledysk do „Here Comes the Sun” to w dużej mierze hołd dla samego zespołu, jak i studia EMI, gdzie The Beatles nagrali „Abbey Road” (studio EMI zostało zresztą później przemianowane na „Abbey Road Studios”). Widzimy na nim charakterystyczne instrumenty George’a, Paula, Johna i Ringo oświetlane przez wschodzące słońce – zupełnie jakby zaraz mieli wejść i na nich zagrać. Ujęcia ze studia Abbey Road przeplatane są przez animacje ze zdjęciami muzyków i rysunki przypominające nieco stylem film „Yellow Submarine”.

"Abbey Road" - edycja Super Deluxe na 50. rocznicę płyty

Wideoklip promuje reedycję albumu „Abbey Road”, który wydano w zremasterowanej wersji z okazji 50-lecia płyty – jej premiera odbyła się 26 września 1969 roku. Edycja Super Deluxe kosztuje 400 zł i zawiera trzy płyty CD (dwie z sesji nagraniowych i właściwy album) oraz jedną Blu-Ray z wersjami płyty w Dolby Atmos, dźwięku przestrzennym 5.1 i stereo hi-res. W zestawie jest także specjalne wydawnictwo (100 stron) ze przedmową autorstwa Paula McCartneya, wstępem autora nowego miksu (Giles Martin, syn George’a Martina, producenta The Beatles) i wieloma ciekawostkami na temat zespołu.

Wieści z Rozładowani.pl