Sytuacja zmusiła mnie do znalezienia telefonu w momencie, w którym Xiaomi POCO X3 znalazł się na naszym rynku. Choć planowałem wydać więcej, nie znalazłem argumentów przemawiających za tym i padło na POCO X3 NFC. Jak wypadł w naszych testach?

poco x3 – Design i wykonanie

Seria POCO przyzwyczaiła nas do tego, że oszczędności odbijają się na obudowie, która wykonana jest z plastiku oraz ekranie LCD zamiast AMOLED. Nie inaczej jest tutaj. POCO X3 ma plecki wykonane z plastiku z dużym logo „POCO” i ciekawą strukturą pośrodku. Front jest klasyczny, a więc płaski, i został pokryty Gorilla Glass 5. Pod kątem designu, poza bieżnikiem z tyłu, telefon jest poprawny do bólu. Czy to źle? Jeżeli otrzymamy za to, co innego, to jasne, że nie. Tył będzie się rysował, więc etui to mus, a na płaski front łatwiej będzie znaleźć szkło w razie potrzeby.

Wykonanie jest na tyle poprawne, na tyle ile pozwalają materiały, z których został wykonany. Plastikowy tył zawsze będzie dawał inne odczucie niż szkło. Mimo to nawet przez chwilę nie miałem poczucia, że użytkuje telefon tani. Co również zaskakuje, znalazły się środki na lekką wodoszczelność na poziomie IP53.

Ekran w poco x3

LCD zastosowany w POCO X3 jest w rozmiarze 6,67″ i rozdzielczości FullHD. To, co najbardziej interesujące to fakt, że obsługuje on częstotliwość odświeżania obrazu 120 razy na sekundę (120 Hz), a dotyk dwukrotnie szybciej (240 Hz). To właśnie te parametry świadczą o gamingowej kategorii telefonu.

POCO X3 9
Dobra widoczność w słońcu

Jak już wspomniałem przy okazji budowy, w POCO zawsze walka toczy się pomiędzy ceną a możliwościami. W tym wypadku otrzymaliśmy 120 Hz w zamian za AMOLED, czy słusznie? Moim zdaniem tak. W zestawieniu z innym telefonem widać różnice, ale 120 Hz daje poczucie ekstremalnie płynnej pracy całego systemu i to robi wrażenie.

POCO X3 10

Po środku górnej części ekranu ukryto aparat selfie w małym oczku.

Podzespoły, system i peryferia

Szybkość pracy potęgowana jest przez ultra lekką nakładkę POCO z MIUI 12 oraz podzespoły, które robią wrażenie w tej cenie. Snapdragon 732G przy współpracy 6 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci ROM spokojnie obsługuje gry i aplikacje bez najmniejszych zacięć. Kilka popularnych tytułów pokazywało 60-100 kl/s podczas rozgrywek, zatem do gamingu nadaje się. Jeżeli 64 GB to dla Ciebie za mało pamięci, zawsze do dyspozycji pozostaje karta microSD.

POCO X3 5

Jak sama nazwa wskazuje, na pokładzie znalazł się moduł NFC, który wielokrotnie był zapominany przez Xiaomi przy tańszych modelach. W POCO X3 NFC jest NFC, port jack 3,5 mm, port podczerwieni czy czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania. W tym momencie wyrwano konkurencji jeden z ostatnich argumentów z ręki.

Aparaty

Zestaw w POCO X3 wygląda następująco: 64 Mpx to oczko główne, 13 Mpx to aparat szerokokątny, 2 Mpx makro oraz 2 Mpx do pomiaru głębi. W polu ten zestaw sprawdzi się w zupełności, bo 64 Mpx z funkcją Quad-pixel nawet po zmroku daje sobie radę ze statycznym ujęciem. Brak optycznej stabilizacji obrazu wyklucza raczej ujęcia dynamiczne, ale te pozowane robią wrażenie. Matryca 64 Mpx umożliwia również zoom cyfrowy 2x z pozycji oprogramowania, który powoduje crop pełnej rozdzielczości matrycy. Efekty za dnia są zadowalające.

Szeroki kąt jest równie poprawny, jak cała reszta i zaskakuje szczegółowością za dnia. W nocy, niestety niedostępny jest tryb nocny. Jeżeli już miałbym się przyczepić, brakuje zgodności kolorów między matrycami. Czy to aż taka bolączka przy takim telefonie? Nie sądzę.

Makro uważam za dodatek, zatem w tej kwestii się sprawdził. Nie widzę większego zastosowania tego oczka.

POCO X3 Sample 1

Tryb nocny działa w POCO X3 bardzo dobrze i wydobywa z cieni ostatki detali. Jak dla mnie jednak działa on aż za mocno i mi bardziej pasują ładne i klimatyczne zdjęcia z podstawowego trybu.

Aparat selfie ma 20 Mpx i za dnia robi przyjemne zdjęcia o poprawnej kolorystyce. Nie wiem czemu w ustawieniach fabrycznych włączony jest tryb poprawiania gładkości skóry, ale po jego wyłączeniu można dostrzec niedoskonałości. W nocy, jak każde selfie… można powiedzieć, że nie działa.

POCO X3 Sample 4

Bateria

Bateria zastosowana w POCO X3 to aż 5160 mAh, która obsługuje ładowanie 33W. Taki zestaw pozwoli naładować telefon z 10-100% w ok. 1h, a przy tym wytrzyma 2 pełne doby bez szukania ładowarki. Jeżeli zredukujecie częstotliwość odświeżania i kilka innych ustawień, uda się zapewne osiągnąć i 3 dni.

POCO X3 1

Wydaje mi się, że Xiaomi modelem POCO X3 NFC ustawiła się na najbliższe miesiące jako jedyny słuszny wybór za 1000 zł. Moim zdaniem, jeżeli jesteś w stanie zaakceptować 120 Hz zamiast AMOLED i plastikowe plecki, nie znajdziesz niż lepszego.