Test czterodniowego tygodnia pracy w Microsoft przynosi efekty

Test czterodniowego tygodnia pracy w Microsoft przynosi efekty

Opublikowano 6.11.2019 9:07 -


Kilka miesięcy temu było bardzo głośno o decyzji podjętej przez japoński oddział Microsoftu. Przedsiębiorstwo postanowiło ograniczyć tydzień pracy do czterech dni i sprawdzić, jak to wpłynie na wydajność pracowników. Okres próbny rozpoczął się w sierpniu i trwał przez cały miesiąc, by można było obiektywnie ocenić wyniki pracy. Microsoft postanowił pochwalić się nimi i udowodnić, że to nie czas wykonywania obowiązków ma największe znaczenie.

Z punktu widzenia pracownika, skrócenie tygodnia pracy, daje mu przede wszystkim więcej czasu na odpoczynek i realizowanie swoich pasji. Sprawia to, że zyskuje on dodatkową motywację do lepszego wykonywania swoich obowiązków. W ten sposób nie tylko pracownicy mają z tego korzyści, ale również pracodawca, dlatego chętnie szuka on niestandardowych rozwiązań. Jesteście ciekawi, jakie efekty przyniosło skrócenie czasu pracy w przypadku Microsoftu?

Wydajność Pracownika a czterodniowy tydzień pracy

Zarząd japońskiego oddziału Microsoftu doszedł do wniosku, że warto wprowadzić na miesiąc czterodniowy tydzień pracy, by zapewnić swoim pracownikom więcej odpoczynku. Przez cały sierpień wszyscy zatrudnieni w przedsiębiorstwie, wykonywali swoje obowiązki przez cztery zamiast pięciu dni, co dość szybko przyniosło zauważalne efekty. Jak po kilku miesiącach oficjalnie głosi Microsoft, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, sprzedaż wzrosła aż o 40%! Jest to naprawdę sporo, biorąc pod uwagę, że pracownicy musieli wykonywać swoje obowiązki w zdecydowanie krótszym czasie. Jednak nie tylko takie ograniczenia pojawiły się w okresie próbnym.

Firma planuje wprowadzić plan oszczędnościowy, dlatego sprawdzała, czy zmniejszenie liczby spotkań także przyniesie tak spektakularne efekty. Jak się po czasie okazało, znacznie spadło zużycie energii czy ilość drukowanych dokumentów. Wprowadzono za to specjalny system komunikacji między pracownikami, co pozwoliło na bieżąco omawiać wszelkie wątpliwości. Kiedy Microsoft przeprowadził ankietę po zakończeniu okresu próbnego, ponad 90% zatrudnionych osób stwierdziło, że byli bardzo zadowoleni ze skróconego czasu pracy. Czy taki eksperyment firma będzie prowadzić również w innych swoich siedzibach? Tego na ten moment nie wiadomo.

Próby czterodniowego tygodnia pracy także w innych krajach?

Japonia nie jest pierwszym państwem, które postanowiło eksperymentować ze skróceniem czasu pracy. Wcześniej czterodniowego tygodnia pracy podejmowała się między innymi firma w Nowej Zelandii, prowadząc je przez okres dwóch miesięcy. Badania wykazały wtedy, że wydajność pracowników znacznie się podniosła, a stres zmalał. Prowadzono także specjalistyczne eksperymenty, które mogłyby przekonać przedsiębiorców do ograniczenia tygodnia pracy do czterech dni, bez obcinania wypłaty. Doszli oni jednak do wniosku, że jest to zupełnie nieopłacalne i raczej się na coś takiego nie zdecydują.

O czterodniowym tygodniu pracy robi się coraz głośniej w ostatnim czasie. Być może duże firmy przyjrzą się bliżej korzyściom, jakie wynikną z większej swobody pracowników i choć część z nich zdecyduje się na wprowadzenie nowych zasad. Do tej pory Microsoft nie wydał oficjalnego oświadczenia, czy w swoich siedzibach w innych krajach również postanowi ocenić efekty pracy w skróconym tygodniu. Można się jednak spodziewać, że temat na pewno jeszcze długo nie ucichnie.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl