Tesla się nie zatrzymuje! Tworzy dachówki, które służą jako panele słoneczne

Tesla się nie zatrzymuje! Tworzy dachówki, które służą jako panele słoneczne

Opublikowano 4.08.2019 21:36 -


Kolejnych pomysłów Elona Muska i jego ekipy nie widać końca. Co chwilę dowiadujemy się o nowych projektach, które jego firmy wdrażają. Tesla postanowiła wreszcie coś zrobić z niezbyt estetycznymi panelami solarnymi na dachach.

Zawsze, kiedy widzę panele słoneczne na pokryciach dachowych, zastanawiam się jakim cudem w tych czasach musi wyglądać to tak szkaradnie. Teraz Tesla testuje technologię słonecznych dachówek. Firma otrzymała właśnie pozwolenie na budowę we Fremont, w Kalifornii.

Według doniesień CNBC pozwolenie daje możliwość budowy „struktury testowej do oceny produktu, jakim jest dach słoneczny Tesla i procesu instalacji”. Według informacji z Tesli dachówki mają wyglądać tak samo, jak znane nam na co dzień pokrycia dachowe.

Stworzenie takiego produktu wymaga jednak zastosowania nowej i dość złożonej technologii. Wykorzystuje ona specjalne szklane żaluzje, które ukrywają ogniwa fotowoltaiczne. Jednocześnie pozwalają na przepływ energii słonecznej, w żaden sposób jej nie ograniczając. Tesla prowadzi badania już od trzech lat, jednak nie ukrywa, że jest to dość drogi proces, podobnie zresztą jak sam montaż takiej dachówki. Najwidoczniej coś się musiało zmienić w produkcji, skoro firma podjęła decyzję o testach na większą skalę.

Jeszcze rok temu pojawiały się informacje, że połączenie wysokich wymagań estetycznych Elona Muska, a także problemów na linii montażowej mogą doprowadzić do opóźnień w rozwoju technologii. Tesla oficjalnie nie potwierdziła, że faktycznie rozpoczyna budowę testowego obiektu, ale Elon Musk umieścił tweeta:

Sam tweet stał się dość kontrowersyjny. Okazuje się, że Elon Musk ma zakaz tweetowania na temat stawek produkcji i w ogóle dostaw bez zgody zespołu prawnego Tesli. Zakaz został wprowadzony przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych. Na razie nie wiadomo, kiedy dachówki pojawią się w większej dostępności, ale wszystko wskazuje na to, że technologia jest już dość dobrze rozwinięta, a osobną kwestią pozostaje sama produkcja.

Wieści z Rozładowani.pl