Tesla jest jednym z najchętniej wybieranych producentów samochodów elektrycznych, natomiast Model Y jest najczęściej kupowanym samochodem wszelkiego typu. Firma ma w ofercie więcej unikalnych rozwiązań. Powerwall to seria przydomowych magazynów energii, które integrują się z już istniejącymi systemami Tesli oraz innych producentów.

Zaprezentowany w 2015 roku system fotowoltaiki oraz magazynów czy też banków energii to coś, co mocno zamieszało na rynku. Pierwsza generacja okazała się hitem, mimo iż miała również pomniejsze wady.

Teraz firma prezentuje kolejną generację — Tesla Powerwall 3. Mowy model jest pod prawie każdym względem lepszy, mimo iż pojemność baterii pozostała taka sama. Niestety wiąże się to z większą ceną i ze zmianami w wyglądzie sprzętu.

Tesla Powerwall 3 znacznie lepsza!

Tesla Powerwall 3

Nie trzeba być instalatorem fotowoltaiki ani elektrykiem wysokich napięć, by zobaczyć jak szereg ulepszeń Powerwalla trzeciej generacji. Wszystkie dane możecie znaleźć na tej stronie, na dole strony tam, gdzie jest tabelka z danymi porównacie nowy model ze starszymi, jak Powerwall 2 oraz Powerwall+ (ulepszony model).

Między modelami Powerwall 2 oraz Powerwall+ doszło do znacznego powiększenia pojemności banku energii. Teraz nowy model Powerwall 3 oferuje tę samą pojemność co model z „plusem”, czyli 13,5 kWh.

Tesla Powerwall 3

Znacznie więcej zmian zaszło jednak w stosunku do pozostałych parametrów. Falownik ma teraz więcej portów (zwiększono ich ilość z 4 do 6). Moc wyjściowa w instalacji On-Grid to aż 11,5 kW (poprzednik 5 kW). Zasilanie rezerwowe wynosi teraz 11,5 kW (poprzednik 7 kW w peaku). Sprzęt jest podobnej również znacznie mniejszy od poprzednika i aż o 16% lżejszy (trochę ponad 130 kg). Poprzednik model był Puło i wodoodporny, ale teraz model ten spełnia też stanowe normy odnośnie zalań i powodzi. Podobno też parametr określający tę normę do wysokości 61 cm (2 stopy wysokości i naporu wody). Co ciekawe jest też znacznie łatwiejszy w instalacji i tańszy w produkcji. Warto odnotować, że Tesla Powerwall 3 wspiera do 4 urządzeń połączonych w klastrze.

Niestety zamówienia na sprzęt mogą składać jedynie mieszkańcy USA poprzez oficjalną stronę. Cena Tesla Powerwall 3 wynosi 5 880 dolarów (23 600 zł, przy 30% uldze podatkowej) i nie zawiera kosztów instalacji. To tyle samo c w przypadku poprzednika. Nieźle!