Ten japoński robot-budowlaniec jest w stanie postawić ścianę
Ten japoński robot-budowlaniec jest w stanie postawić ścianę

Opublikowano 6 miesięcy temu -


AIST (Advanced Industrial Science and Technology), japoński instytut naukowy, opracował humanoidalnego robota, który potrafi wykonywać proste zadania konstrukcyjne, takie jak instalacja płyt kartonowo-gipsowych. Czy to zapowiedź rewolucji w usługach budowalnych?

Konstruktorzy zdolnego do drobnych remontów robota umieścili w sieci filmik, który prezentuje jego umiejętności. Nie robią może one szokująco dobrego wrażenia ze względu na wyraźną opieszałość maszyny, ale… to już przecież tylko krok w kierunku rewolucji na masową skalę, prawda?

Dlaczego w ogóle AIST postanowiło skupić się na podobnym projekcie? Społeczeństwo japońskie wyraźnie się starzeje. Już teraz widać niedobory siły roboczej, a wszelkie prognozy wskazują na to, że jeżeli tendencja się utrzyma, będzie tylko gorzej. Produkt AIST nie jest więc jedynie fanaberią, a odpowiedzią na realne potrzeby Japonii.

Azjatyccy naukowcy nie są zresztą jedynymi, którzy w automatyzacji części prac upatrują ludzkiej przyszłości. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oxford istnieje aż 79% szans na to, że w najbliższym czasie rzeczy takich, jak montowanie ścian z karton-gipsu nie będzie już wykonywał człowiek, lecz maszyna.