Telefon za ok. 800 zł. Xiaomi Redmi Note 8T czy Motorola One Macro?

Telefon za ok. 800 zł. Xiaomi Redmi Note 8T czy Motorola One Macro?

Opublikowano 26.12.2019 14:10 -


Za około 800 zł z jednej strony ma się jakieś wymagania, bo w końcu nie jest to aż tak mało, ale z drugiej jesteśmy w stanie zaakceptować pewne wady. Pytanie tylko na jak duży kompromis i w jakiej części urządzenia musimy się zgodzić. Po pełnych testach obu urządzeń chciałbym w skrócie porównać Motorolę One Macro oraz Xiaomi Redmi Note 8T.

Nie każdy ma tygodnie i miesiąca na porównania, testy, zestawienia przed zakupem telefonu. Myślę, że przy 800 zł marnotrawienie takiej ilości czasu i uwagi zwyczajnie się nie opłaca. Przedstawiam Wam proste, krótkie i treściwe zestawienie obu telefonów. W tym przedziale cenowym znajdziemy więcej opcji niż 2 tytułowe, ale moim zdaniem one właśnie zasługują na takie porównanie. Reprezentują one różne podejścia do kompromisu, jak i ujawniają bolączki konkurencji. Let’s get ready to rumble!

Design i wykonanie – Motorola

Szklane plecki w Xiaomi spowodowało chwilowe zawahania się, ale ostatecznie wybieram Motorolę. To właśnie w niej mamy płyną linię przechodzącą przez cały telefon, a to przekłada się na lepszy chwyt. Nie ma tutaj zbędnych krawędzi, a sam aparat wystaje minimalnie i niezauważalnie. Gradient na pleckach jest również tutaj bardziej widoczny i charakterystyczny. Do tego ciekawie ulokowane M w czytniku linii papilarnych. Motorola wygląda lepiej od Xiaomi, nie ma co do tego wątpliwości.

Specyfikacja techniczna — Xiaomi

Xiaomi jest mistrzem specyfikacji. Chińczycy są w stanie upakować dowolny procesor, pamięć czy takie NFC w wyznaczonym przez siebie cenowym targecie. Jeżeli wybieramy telefony tylko za pomocą specyfikacji, niech nie zdziwi nas, że w 90% przypadków wygra Xiaomi. Snapdragon 665, 4/64GB, NFC, 48+8+2+2 Mpx z tyłu i 13 Mpx z przodu, szybkie ładowanie — to robi wrażenie przy 800 zł.

Wyświetlacz — Xiaomi

W Redmi Note 8T otrzymujemy ekran IPS o rozdzielczości FullHD i rozmiarze 6,3″. Choć rozmiar jest niemal identyczny, to One Macro ma o połowę mniejszą rozdzielczość. Nie jest to specjalnie widoczne, ale takie ciepłe barwienie obrazu już tak. Bardziej niż rozdzielczość to właśnie zmiana barw przez Motorolę przeważył szalę na stronę Xiaomi.

Oprogramowanie — Motorola

Nie chciałbym się powtarzać, dlatego zapraszam do pełnych testów. Nie dlatego, że jestem leniwy, a ponieważ ile zalet znalazłem w Motoroli, tyle wad było w Xiaomi. Choć wiem, że jest to największa zmienna, bo kolejna aktualizacja może zmienić wszystko, widzę pewne stałe w obu oprogramowaniach. Motorola to taki Apple, uruchamiasz, przeklikujesz tutorial i działasz. Xiaomi wymaga więcej naszej uwagi i pracy. Do tego więcej błędów w jego oprogramowaniu.

Aparaty — Xiaomi

Trochę wspomniałem o tym już powyżej w wątku hardware. Zestaw aparatów w Xiaomi jest pokaźny. Na pokładzie znajduje się szerokokątny obiektyw, którego w Motoroli brak, podczas gdy ona posiada czujnik pomiaru odległości. Moim zdaniem częściej skorzystam z szerokiego kąta niż szybkiego AF przy ciężkich warunkach.

Aparat główny 48 vs 13 Mpx

To jest ciekawa konkurencja. Matryca Xiaomi produkuje zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpx za sprawą syntetycznego zwiększania pikseli, łącząc 4 w 1. Niby mamy możliwość zapisania zdjęć w rozmiarze 48 Mpx, ale wyglądają one podobnie do tych 13 Mpx z Motoroli po dodatkowym zbliżeniu. Mimo to Xiaomi wygrywa trybem nocnym, którego Motoroli po prostu brak.

Makro 2 vs 2 Mpx

Nie znalazłem informacji, ale mogę zakładać, że jest to ta sama matryca. Różnice mogą wynikać z optyki, oprogramowania oraz zastosowanych systemach wspomagających pomiar odległości — to widać. Motorola generuje lepsze zdjęcia i wydaje się, że łapie ostrość znacznie bliżej.

Video FullHD vs 4k

W tej kwestii nie ma litości. 4K i 30fps albo FullHD przy 60 kl/s będzie zawsze lepsze niż FullHd i 30 kl/s. Choć żaden z tych telefonów nie jest tu dobrą opcją do wymagających wideo, Xiaomi zdecydowanie wygrywa.

Szeroki kąt 8 vs — Mpx

Tutaj nie za bardzo jest co porównać, a szkoda. 8 Mpx matryca z Xiaomi za dnia prezentuje się bardzo dobrze, podczas gdy w nocy traci mocno na detalach. Zdjęcie nawet na telefonie wygląda źle. Można było tutaj zatem powalczyć o punkty, ale nie ma czym.

Bateria — remis

Oba telefonu mają baterię o tej samej pojemności 4000mAh. Xiaomi ma szybkie ładowanie 18W, podczas gdy Motorola trzyma odrobinę dłużej na baterii. Różnica jest między pewnych 2 dniach, a takich na ostatnich procentach. Wynika to zapewne ze słabszych podzespołów i o 0,1 cala mniejszym ekranie.

Zwycięzcy brak, ale jest pole position

Jeżeli miałbym patrzeć pod swoim kątem, to wolałbym dorzucić kilka stówek do urządzeń z pogranicza 1200 zł. Ani Motorola One Macro, ani Xiaomi Redmi Note 8T nie spełnia mojego minimum, które pozwoliłoby na wygodne użytkowanie. Połączenie ich najlepszych cech już byłoby OK. Z bronią przy głowie i przymusowym wyborem wybrałbym jednak Xiaomi. Z modyfikacją softu dałbym sobie radę, a szerokokątny obiektyw oraz NFC wygrywa.

Wieści z Rozładowani.pl