Chociaż coraz więcej osób interesuje się nowymi technologiami, to wciąż dla wielu współczesne rozwiązania stosowane w smartfonach, telewizorach, słuchawkach i gros innych stanowią zagadkę. Wchodząc do sklepu z elektroniką, czują się zagubieni, a na pracowników marketu spoglądają z nieufnością – w końcu niełatwo wierzyć w zapewnienia, że coś jest nam absolutnie niezbędne i fantastyczne w każdym calu, gdy tak naprawdę nie rozumiemy, o co chodzi. Właśnie z tego powodu postanowiłam powołać do życia Technologiczne ABC – cykl niedługich, treściwych i pisanych możliwie przystępnym językiem artykułów, z których technologiczni laicy dowiedzą się wszystkiego, czego potrzebują.

Cykl zainicjuje technologia NFC. Jak działa, na co pozwala, gdzie można ją spotkać oraz czy wiążą się z nią jakieś niebezpieczeństwa – oto pytania, na które postaram się odpowiedzieć.

Co to jest NFC, czyli Near Field Communication

Technologia NFC (Near Field Communication) oznacza dosłownie „komunikację bliskiego zasięgu”. Zadaniem NFC jest nawiązywanie połączenia między urządzeniami i transmisji danych. Dzięki niemu prześlesz z jednego smartfona na drugi wizytówkę z numerem telefonu albo obsłużysz płatności zbliżeniowe (smartfon zadziała wtedy jak karta płatnicza). Do tego celu wykorzystuje specyficzną częstotliwość fal radiowych, dzięki której dwa urządzenia mogą wysyłać między sobą dane cyfrowe. Technologię NFC charakteryzuje bardzo krótki zasięg – działa zaledwie na odległość maksymalnie 20 cm – ale w kontekście jego zastosowań należy traktować to, jak zaletę (gwarancję bezpieczeństwa).

NFC czerpie z RFID, czyli technologii identyfikacji częstotliwości radiowej. Nie przejmuj się, nie musisz wiedzieć, o co chodzi. Podaję tę informację tylko po to, żebyś wiedział, jak daleko sięgają korzenie NFC. Patent na RFID, które stało się podstawą dla NFC, został zgłoszony jeszcze w 1983. Musiało jednak upłynąć dużo czasu, zanim technologia NFC trafiła do urządzeń. Jeżeli chodzi o telefony komórkowe, w których moduł NFC jest najpopularniejszy, to po raz pierwszy NFC pojawiło się w 2008 roku w Nokia 6131.

NFC a Bluetooth

Zarówno NFC, jak i Bluetooth służą do przesyłania danych na bliskie odległości. Obie też stosowane są w dzisiejszych smartfonach. Trudno jednak nazwać je rozwiązaniami wymiennymi. Dlaczego? Oto kilka przykładów:

  • jeżeli chcesz połączyć urządzenia za pomocą Bluetooth, musisz je wcześniej sparować, np. poprzez wpisanie specjalnego kodu wyświetlającego się na drugim sprzęcie, co wydłuża proces łączenia. Jak w tej samej sytuacji działa NFC? Natychmiastowo – nie wymaga żadnych potwierdzeń. Ważne, by dane urządzenie znajdowało się po prostu nie dalej niż 20 centymetrów;
  • ze względu na działanie wyłącznie w bliskim zasięgu oraz przy odblokowanym urządzeniu NFC wykazuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Bluetooth z uwagi na swój szerszy zasięg (w wersji 5.0 jest to nawet 140 metrów!) nie raz już stał się celem ataków hakerskich;
  • NFC to rozwiązanie zdecydowanie mniej energochłonne;
  • chociaż przesyła informacje wolniej niż technologia Bluetooth, to NFC szybciej nawiązuje połączenie. W związku z tym świetnie nadaje się do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym. W praktyce wykorzystują to tzw. tagi NFC, czyli specjalne znaczniki (coś na wzór kodów kreskowych albo kodów QR), po których dotknięciu urządzeniem otrzymujemy niewielki pakiet danych, np. opis historii jakiegoś muzealnego eksponatu.

Do czego służy NFC?

Moduł NFC w telefonie nie jest rzeczą obowiązkową i absolutnie niezbędną, ale z pewnością niezwykle wygodną. Jeszcze kilka lat temu wróżono mu jedynie chwilowe zainteresowanie, dzisiaj zaś znajduje coraz szersze zastosowanie. Oto kilka przykładów:

  • NFC w telefonie zamiast karty płatniczej – telefon z NFC można wykorzystać do płatności zbliżeniowych. W tym celu wystarczy odblokować smartfon, uruchomić swoją aplikację bankową i wybrać odpowiednią opcję. NFC to nawet bezpieczniejsze rozwiązanie niż klasyczna karta płatnicza, bo na straży Twojej gotówki stoi nie tylko blokada samego urządzenia, ale też pin do aplikacji.
  • Łatwe parowanie urządzeń – to funkcja pomocnicza dla urządzeń obsługujących zarówno Bluetooth, jak i NFC. Jeżeli masz np. słuchawki, które chciałbyś podpiąć pod smartfona, nie musisz bawić się w skomplikowaną konfigurację z kolejnymi krokami – wystarczy zbliżenie do siebie dwóch urządzeń. NFC skonfiguruje Bluetooth za Ciebie. Warunkiem jest oczywiście to, żeby dany sprzęt posiadał moduł NFC.
  • Odczytywanie tagów NFC – plakaty wzbogacone o pakiety informacyjne, czy przesyłanie danych dotyczących eksponatów w muzeach – wystarczy zbliżyć smartfon do naklejki, by w kilka sekund otrzymać pożądane informacje.
  • Obsługa zamków – NFC pozwala również wykorzystać się jak unikalny kod do otwierania drzwi. Korzystają już z niego wybrane hotele.
  • Bezprzewodowe przesyłanie plików – NFC nieszczególnie sprawdza się do przesyłania dużych plików, ale przy połączeniu z Android Beam jest w stanie w kilka chwil skonfigurować łączność Bluetooth lub Wi-Fi Direct, które możliwą szybsze przesłanie danych.

nfc grafika płacenia telefonem

 

Czy moduł NFC w telefonie jest bezpieczny?

Płatności w sklepie za pomocą technologii NFC wciąż budzą pewne obawy, ale są to obawy zupełnie nieuzasadnione. Ryzyko eliminuje podwójne, a nawet potrójne zabezpieczenie transakcji (konieczność odblokowania telefonu, wpisania pinu do aplikacji, a w przypadku zwłoki i upłynięcia czasu na dokonanie transakcji – 30 sekund – ponownego wpisania pinu zabezpieczającego) oraz niewielka odległość (20 cm) wymagana do dokonania płatności. Prawdopodobieństwo, że ktoś dokona płatności zbliżeniowej naszym telefonem z NFC, jest nawet niższe niż w przypadku ryzyka kradzieży naszej karty płatniczej, która sama w sobie wystarczy, by z naszego konta zniknęło 150 złotych (a ostatnio nawet więcej, bo zmieniły się limity dla bezdotykowych transakcji, jeżeli chodzi o konieczność wpisania pinu).

W jakich smartfonach znajdziesz NFC?

Nie każdy smartfon posiada NFC, ale jednocześnie nie jest to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla urządzeń z górnej półki. Jeszcze kilka lat temu największym problemem z występowaniem NFC była jego nieobecność wśród smartfonów chińskich marek, ale i to się dzisiaj zmieniło. Funkcję NFC znaleźć możesz więc zarówno w telefonie firmy Samsung, czy Apple, jak i w Xiaomi, Huawei, Honor, Motorola oraz wielu innych.