Te gogle sprawiają, że znowu widzisz

Te gogle sprawiają, że znowu widzisz

Opublikowano 6.08.2018 11:27 -


Wraz z upływem czasu ciało człowieka się „zużywa”. Strzykają nam stawy, wypadają zęby, bolą mięśnie. Słaba kondycja ciała zniechęca, a często wręcz uniemożliwia wysiłek fizyczny. Czerpiemy więc przyjemność z leniwego odpoczynku, jak podziwianie krajobrazów z ulubionej ławeczki, czytanie książek, oglądanie spektakli teatralnych. Chyba, że – tak jak 50 milionów innych ludzi na świecie – doświadczymy zwyrodnienia plamki żółtej.

Problem ten dotyka głównie osoby po 50 roku życia (częściej kobiety), ale zdarza się także u ludzi młodszych. Bezpośrednie przyczyny rozwoju tego schorzenia wciąż nie są znane. W przeciwieństwie do wad wzroku takich, jak krótko- czy dalekowzroczność zwyrodnienia plamki żółtej nie da się naprawić zwykłymi okularami, czy nawet mniej lub bardziej skomplikowanymi zabiegami. Raz zdiagnozowana choroba zostaje z człowiekiem na zawsze i jedyne, co można robić, to hamować jej rozwój. Jest jednak o co walczyć, bowiem nieleczona w większości przypadków prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Jak świat widzi osoba ze zwyrodnieniem plamki żółtej?

Najłatwiej jest chyba porównać jej postrzeganie rzeczywistości do filmowej klatki na starej taśmie, którą ktoś podgrzewa zapalniczką tak, że centralna część staje się nie do odcyfrowania. Oto wizualny przykład:

Ogromnym zaskoczeniem była dla mnie informacja, iż powstały gogle, które dokonują korekty podobnego schorzenia. Wyglądem przypominają urządzenie typu VR. Nawet mechanizm posiadają podobny. IrisVision, bo tak nazywa się produkt, na który trafiłam, składa się ze specjalnej obudowy dla smartphone’a (dedykowanie wykorzystywany jest Samsung Galaxy S7). Kamera przesyła na wewnętrzny ekran obraz, który w trybie rzeczywistym można poddawać różnego rodzaju manipulacjom – powiększać, poprawiać jego ostrość i kolorystykę, czy wreszcie dublować w odmiennych formatach, by zyskać pełen ogląd sytuacji.

IrisVision umożliwia osobom ze zwyrodnieniem plamki żółtej wykonywanie czynności, które wcześniej wydawały się już poza zasięgiem. Dzięki goglom użytkownicy mogą znowu czytać, podziwiać świat czy np. brać udział w spektaklach teatralnych albo po prostu zrobić zakupy. Wow!

Ogromne wrażenie robi też na mnie dążenie do obniżenia kosztów podobnych urządzeń. IrisVision nie jest bowiem jedynym podobnym produktem na rynku, ale dzięki wykorzystaniu Samsunga gogle cechują nie tylko niezwykle wysokie parametry, lecz także stosunkowo niska cena.

The IrisVision system combines Samsung’s Galaxy S7 smartphone and revolutionary GearVR head set. By using off the shelf, technically superior components readily available to most consumers, IrisVision kits can be sold for much less than other custom-made devices.

Nie wiem, jak Wy, ale ja jestem zachwycona technologicznym rozwojem świata i chyba coraz mniej boję się starości.

Wieści z Rozładowani.pl