Tanie bezlusterkowce nadchodzą - Nikon rejestruje potencjalne Z5 i Z30

Opublikowano 7.06.2020 20:48 -


Nikon przygotowuje się do premiery dwóch kolejnych aparatów z serii Z - według wstępnych informacji będą to podstawowe modele zarówno z matrycą APS-C jak i pełną klatką.

Jak na razie seria Z nie jest zbyt bogata - Nikon od sierpnia 2018 roku pokazał tylko trzy modele. Dwa mają pełną klatkę - Z6 i Z7 - a jeden matrycę APS-C - Z50. Zasadniczy "problem" z bezlusterkowcami japońskiego producenta leży w cenie, które są wyraźnie wyższe niż porównywalnej konkurencji. Zetki zyskają jednak nowe aparaty stanowiące podstawę gamy.

Kamera specjalnie dla vlogerów – Sony ZV-1 zaprezentowana

Kamery zostały zarejestrowane jako N1929 i N1932, ale nieoficjalnie wiadomo już, że będą to Z5 i Z30. Według Nikon Rumors oba modele zostaną najtańszymi bezlusterkowcami w ofercie Nikona. Na niską cenę złoży się jednak trochę kompromisów - brak elektronicznego wizjera, nieruchomy ekran LCD i pojedyncze gniazdo na kartę pamięci. Matryce - APS-C i pełna klatka - będą miały około 24-26 MP. Plusem ma być przede wszystkim kompaktowy rozmiar.

Jest o co walczyć

Chociaż tak naprawdę oficjalnie nie wiadomo nic poza wspomnianymi nazwami z urzędu, to Nikon Rumors informuje też, że premiera nastąpi w najbliższych trzech miesiącach. Na przełomie 2020 i 2021 roku mają się z kolei pojawić flagowe modele bezlusterkowców - Z8 i Z9. Będą to odpowiedniki aparatów profesjonalnych wśród lustrzanek, a więc D6 i D850. Jednocześnie firma pewnie spróbuje stawić czoła flagowcom konkurencji, zwłaszcza zbliżającemu się wielkimi krokami Canon EOS R5.

Vivo pokazał X50 – smartfona z aparatem na “gimbalu”

Jeśli Nikon będzie chciał poważnie walczyć z rywalami i faktycznie mocno rozwijać linię Z, to również ceny Z5 i Z30 muszą być bardzo niskie. Canon EOS RP, który jest najtańszym pełnoklatkowym aparatem bez lustra, kosztuje aktualnie niecałe 5000zł, a jest wyposażony w wizjer i odchylany ekran. Podobnie ma się sytuacja z Canonem M50 (poniżej 2500zł) czy Sony A5100 (1750zł z kitem). Tak naprawdę Nikon albo musiałby zaskoczyć "obrazkiem", albo ustawić pułap cenowy zachęcający do przejścia na system Z. Bez tego - ciężko o jakiekolwiek atuty...

Wieści z Rozładowani.pl