Plan był prosty, idą święta, będę miał ubraną choinkę i chcę zautomatyzować, kiedy ma świecić. Nie chciałem na ten bajer wydać dużej sumy pieniędzy oraz tracić czasu na konfigurację. Dlatego wszystkie HomeKity i inne systemy odpadały.

Na jednej z promocji u naszych chińskich sąsiadów znalazłem inteligentne gniazdko firmy Sonoff. Koszt był niewielki, bo 40 zł. Długo się nie zastanawiając. zamówiłem i po 30 dniach przyszła do mnie paczka.

Urządzenie jest minimalistyczne, białe, a elementy są dobrze spasowane, posiada także bolec uziemiający. Inteligentna wtyczka przyszła z europejską końcówką więc nie musiałem używać przejściówek.  

Po podłączeniu do zasilania klikamy przycisk na froncie i tyle. Na iPhone/Android w sklepie jest aplikacja eWeLink do zarządzania wszystkimi produktami firmy Sonoff. Po instalacji należy utworzyć konto w ich systemie, aby móc dodawać urządzenia. 

son2

Parowanie z tym gniazdkiem jest proste, bo podajemy tylko adres sieci Wi-Fi, do której ma się nasze gniazdko podpiąć i następnie wyszukuje w pobliżu gniazdka, gdy uda się sparować to mamy wykonaną konfigurację. 

Warto nadmienić, że mi parowanie szybciej przebiegło na telefonie z Androidem niż na iPhone (wiadomo android król). Aplikacja prezentuje się minimalistycznie. Na ekranie głównym mamy wszystkie nasze urządzenia, a wchodząc do wybranego elementu z listy, możemy go włączyć/wyłączyć lub dodatkowo zautomatyzować jego pracę. Dla gniazda S26 mamy 3 podstawowe opcje konfiguracji: odliczanie, stoper oraz pętla czasowa.

Jako właściciel możemy udostępniać urządzenie na przykład: domownikom. Każdy domownik musi posiadać konto w aplikacji. Udostępniając urządzenie, możemy zdecydować jakie prawa będzie posiadał (dodawanie, edycja, usuwanie, on/off).

Jako właściciel urządzenia możemy stworzyć scenariusz dla naszych urządzeń, gdzie podajemy jaki jest wyzwalacz a następnie co on powoduje. Przykładowo, możemy ustawić Trigger, że o danej godzinie wybrane urządzenie będzie się uruchamiało lub wyłączało.

Prostota tworzenia scenariuszy

Dla mojego urządzenia stworzyłem scenariusz następujący:

  1. gdy zachodzi słońce w mojej lokalizacji geograficznej, wtedy mój kontakt S26 z podłączoną choinką się uruchamia,
  2. gdy wybije godzina 24, wtedy urządzenie się wyłącza.

To są podstawowe opcje urządzenia, możemy o wiele więcej.

eWeLink wspiera asystenta głosowego Alexa, Google Home, Mi HomeTmall Genie (Alibaba), Xiaodu (Baidu), EzvizIFTTT, DingDong, Google Nest.

Jako posiadacz iPhone miałem do wyboru tylko IFTTT. Integrując swoje konto z wyżej wymienioną aplikacją, dostajemy szereg dodatkowych opcji do zabawy. Możemy uruchamiać nasze gniazdko, gdy zbliżamy się do domu na podstawie geolokalizacji, możemy zarządzać głosowo przy użyciu Siri, Google Asystenta, zapisywać dane do Google Sheets, a także dostawać powiadomienia na maila, gdy nasze gniazdko zmieni swój stan.

Podsumowując testowałem pierwsze urządzenie firmy Sonoff i na pewno nie będzie to ostatnie, w następnej kolejności planuję zakupić Sonoff Basic. Jest to uniwersalny przełącznik, który podłączamy w przewód elektryczny.