Do „zbliżenia” mogło dojść około 7 miliardów lat temu. Wtedy dwa wielkie obiekty w sposób „chaotyczny” zbliżyły się do siebie i doszło do połączenia. Powstała jedna, ogromna czarna dziura.

„To największy reakcja od czasu Wielkiego Wybuchu zaobserwowany przez ludzkość”.

– powiedział fizyk Caltech Alan Weinstein, który był częścią zespołu odkrywców.

Czarne dziury to nic innego, jak olbrzymie obszary, które są gęsto zagnieżdżone. Tak gęsto, że nawet światło nie może ich opuścić. Żeby taka dziura powstała potrzebne jest zgromadzenie olbrzymiej masy na małej objętości. Potwierdza to zresztą ogólna teoria względności.

Największa do tej pory odkryta czarna dziura została zauważona przez naukowców ponad rok temu. Według badaczy odkrycie to było ponad 10 000 razy większe niż ta dziura, która znana jest w centrum Drogi Mlecznej. Ten rok był spokojny, jeśli chodzi o nowe odkrycia w tej materii, jednak ta wiadomość zdaje się przełomowa.

Naukowcy znaleźli największą zaobserwowaną do tej pory czarną dziurę

Za odkrycie z 2019 roku odpowiada Kianusch Mihrgan i jego współpracownicy z Instytutu Maxa Plancka. Odkryta przez nich czarna dziura znajduje się w centrum Holm 15A, jest to galaktyka odległa od 700 milionów lat świetlnych. Jest ona dwa razu większa niż poprzedni rekordzista, jest to także 40 miliardów masy Słońca, no i 10 tysięcy razy większa od masy czarnej dziury z Drogi Mlecznej.

Zderzenia czarnych dziur

Podobne „połączenia” obserwowano już wcześniej, jednak nigdy nie było to na taką skalę. Nawet po połączeniu nie przekraczały one typowych, znanych nam czarnych dziur. Nie jest wykluczone, że na nowo odkryte połączenie złożyło się więcej obiektów, albo odbyła już wcześniej inne połączenie.

Odkrycie astronomów jest szeroko opisane w materiałach opublikowanych w Physical Review Letters i The Astrophysical Journal Letters.. Eksperci uważają to za przełomowe odkrycie w dziedzinie badania kosmosu. Na razie jest analizowane przez badaczy, jednak już teraz możemy powiedzieć, że zapisze się ono w historii.

źródło: TheVerge | CBC