W tym tygodniu odbyła się premiera nowej wersji aplikacji take&drive – rozwiązania wspomagającego mieszkańców w szybkim poruszaniu się po mieście. W jednej aplikacji użytkownik może sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej oraz pojazdy współdzielone (samochody, skutery, hulajnogi i rowery miejskie), a także śledzić przyjazdy autobusów i tramwajów w czasie rzeczywistym (i tym samym dowiadywać się o ich opóźnieniach).

Po weryfikacji pilotażowego rozwiązania z listopada 2018 roku, twórcy take&drive przygotowali dla użytkowników nową odsłonę aplikacji (na razie dla platformy Android). Nowy design aplikacji ma na celu wspomóc mieszkańców w jak najszybszym znalezieniu interesującego ich środka transportu i zapewnić maksimum informacji. W projektowanie zaangażowaliśmy użytkowników i bazując na ich feedbacku, zaproponowaliśmy widok mapy, który najlepiej spełnia ich potrzeby – podkreśla Bartosz Kwapisz, CEO take&drive.

takedrive o aplikacji

Unikalną cechą aplikacji jest faktyczne zintegrowanie informacji o komunikacji miejskiej wraz z systemem współdzielenia pojazdów. Take&drive działa w 16 miastach Polski. Użytkownik znajdzie w aplikacji pojazdy od wszystkich firm działających w Polsce (m.in. Vozilla, 4mobility, Panek, GreenGoo, Blinkee, Lime), stacje i rowery miejskie. Sposób prezentowania danych o komunikacji miejskiej został dostosowany do możliwości technicznych oferowanych przez dane miasto.

Rysunek nr 1

Dlatego w Warszawie i we Wrocławiu aplikacja wskazuje na mapie aktualną pozycję autobusu i tramwaju natomiast w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Kielcach, Katowicach, Szczecinie i Łodzi podaje informację o rzeczywistym czasie przyjazdu na przystanek (z wykorzystaniem danych GPS).

Rysunek nr 2

Nowa odsłona aplikacji to dopiero początek zmian. Chcemy zaoferować użytkownikom pełne zarządzanie przejazdami – od zlokalizowania pojazdu przez wynajem i dokonanie opłaty, tak aby mogli w pełni korzystać z uroków nowoczesnej mobilności. Już teraz spotkaliśmy się z dużą otwartością miast na współpracę. Ponadto, wypracowujemy już z pierwszymi operatorami pojazdów współdzielonych model dalszej współpracy. Dążymy do tego, aby pogodzić interesy wszystkich stron – tylko wtedy faktycznie wpłyniemy na rozwój i popularyzację nowych form transportu, zaznacza Bartosz Kwapisz.


Miło nam ogłosić, że DailyWeb jest partnerem medialnym aplikacji Take&drive.