Ostatnie dziesięć lat to przede wszystkim masa szkoleń, przygotowań, a także testów. Kilka razy się nie udało, ale wszystko wskazuje na to, że jest już pełna gotowość i NASA wraz ze SpaceX poinformowały, że przeprowadzono ostateczną ocenę gotowości do lotu.

Na pokładzie Crew Dragon zamelduje się dwóch astronautów NASA: Doug Hurley i Bob Behnken. Zostaną przetransportowani do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). O wszystkim poinformowała Kathy Leuders, szefowa programu Commercial Crew z ramienia NASA. Przeprowadzono kontrolę lotu, a także próby silnikowe Falcona 9. Wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów.

Start już w środę, 27 maja!

Takie przynajmniej są plany. Na przeszkodzie teraz stoi tylko… natura. A dokładniej pogoda. Według wszelkich prognoz jest 40% szans na sprzyjającą pogodę i start rakiety według planów w środę, 27 maja o godzinie 16:33 (22:33 czasu polskiego). Podczas wczorajszej konferencji zaznaczono jednak, że te szanse stale rosną z każdą godziną.

Wieloletnie przygotowania to także wieloletnie doświadczenie. Z tego powodu NASA i SpaceX mają kilka „terminów awaryjnych” na wypadek niepogody. Misja załogowa musi być dopięta na ostatni guzik, nie ma tutaj marginesu błędu. Kolejne „okienka pogodowe” to 30 maja, a także 31 maja.

Boeing przegrywa ze SpaceX! ​​Starliner w tym roku nie poleci

Sam lot i obecność na orbicie astronautów w Crew Dragon wyniesie łącznie około 19 godzin. Następnie ekipa zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co istotne – ostatni odcinek lotu odbędzie się na sterowaniu ręcznym.

Behnken i Hurley spędzą w ISS kilkanaście tygodni, choć termin ten na razie jest elastyczny – wszystko zależy od postępów misji.

Kolejne misje (jeśli wszystko teraz będzie okej) załogowe powinny wystartować jeszcze w tym roku.

Już jutro będziecie mogli zobaczyć start rakiety na żywo. W środę rano albo jeszcze dzisiaj wieczorem poinformujemy o transmisjach internetowych.