Tak będą wyglądały gry na PlayStation 5. Zobacz technologię przyszłości

Opublikowano 14.05.2020 8:00 -


Epic Games zaprezentowało swój najnowszy silnik graficzny Unreal Engine 5. Niesamowita jakość efektów wizualnych to zapowiedź tego, co zobaczymy na konsolach nowej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X.

Twórcy Unreal Engine 5 opublikowali 9-minutowe wideo, w którym pokazują możliwości swojego nowego silnika. Przedstawiciele Epic Games Brian Kari oraz Jerome Platteaux tłumaczą, że w pracy nad nową wersją Unreal Engine skupili się przede wszystkim na dwóch elementach - realistycznym oświetleniu i naturalnie wyglądającej geometrii.

Założeniem Epic Games było, aby artysta tworzący modele postaci i otoczenia do gry nie musiał zbytnio przejmować się optymalizacją swoich projektów i mógł importować je bezstratnie wprost do kodu gry. W pokazanym demo znalazły się "setki miliardów" trójkątów tworzących siatki 3D, co przekłada się na niesamowitą szczegółowość. Widać to jak na dłoni - w zaprezentowanym fragmencie otoczenie wygląd wręcz fotorealistycznie, niczym z filmu.

Elementem, który dodatkowo wzmacnia efekt "Wow!" jest usprawnione oświetlenie. Twórcy gier, pracując na Unreal Engine 5, będą mogli wręcz dowolnie sterować światłem, które w naturalny sposób oświetla pomieszczenia i zmienia się w zależności od powierzchni na jaką pada.

Inne usprawnienia to m.in. lepsza fizyka, symulacja płynów czy dynamiczne efekty cząsteczkowe.

Unreal Engine 5 ma być dostępny dla szerszego grona twórców od 2021 roku. Co ciekawe, wraz z opublikowaniem informacji na temat nowego silnika, Epic Games ogłosiło, że Unreal Engine będzie darmowy dla niemal każdego twórcy gier. Zapłacić za licencję trzeba będzie dopiero po osiągnięciu 1 mln dolarów przychodu z produkcji wykorzystującej ten silnik.

Wieści z Rozładowani.pl