Tak będą wyglądać korporacje przyszłości? Robot na kółkach to coś więcej niż jeżdżący tablet

Tak będą wyglądać korporacje przyszłości? Robot na kółkach to coś więcej niż jeżdżący tablet

Opublikowano 28.08.2019 21:29 -


Do tej pory tego typu rozwiązania można było zobaczyć w serialach i filmach. Sheldon Cooper w Teorii Wielkiego Podrywu skutecznie korzystał z takiego urządzenia, ale nie tylko on. Siedem lat temu firma Double Robotics uruchomiła swojego pierwsze robota do „teleobecności”. Urządzenie miało zmienić sposób interakcji pomiędzy stacjonarnym biurem a pracownikiem zdalnym. Efekty jednak były mizerne.

Powody można wymieniać bez końca, jednak najważniejszy jest jeden. Robot to nie było nic innego jak iPad na kółkach. Maszyną ciężko było sterować, a zakres jej funkcji był bardzo ubogi. We wtorek jednak pojawił się Double 3, następca, który ma być o wiele lepszy i bardziej praktyczny.

Często tak bywa, że prototypy nie zawsze się sprawdzają. Dopiero któraś z kolei wersja okazuje się tą, która sprawdza się w praktyce. Jednym z ostatnich tego typu przykładów jest składany telefon, w tym przypadku mam na myśli Galaxy Fold od Samsunga. Podobnie jest z robotem, który ma przenieść nas do biura, kiedy wygodnie leżymy w łóżku.

Double Robotics to firma z San Francisco. Zaprezentowała właśnie zaktualizowaną wersję robota. Przypomina on hybrydę Segwaya z tabletem właśnie. Firma zrezygnowała jednak z iPada od Apple. Zastosowano tutaj platformę opartą o Nvidia Jetson TX2. Urządzenie posiada dwa czujniki Intel Real Sense, a także dwie 13-megapikselowe kamerki, które są ruchome w kilku płaszczyznach. Całość uzupełnia sześć mikrofonów, które wychwycą rozmówców z otoczenia.

Zespół, który odpowiedzialny jest za projekt robota, twierdzi, że nowy sprzęt działa z zaprojektowanym na nowo interfejsem. Wprowadzona została funkcja „kliknij, aby jechać”. Dzięki niej na podłodze rysowane są swego rodzaju kropki, które wskazują, gdzie Double 3 może bezpiecznie jechać. Operator, który pracuje zdalnie, może kliknąć dowolną kropkę, a robot sam przemieści się w wyznaczone miejsce.

Double 3 posiada baterie pozwalające na funkcjonowanie przez mniej więcej cztery godziny. Stacja dokująca naładuje akumulator do pełna w mniej niż dwie godziny. Cała konstrukcja jest zdecydowania lepiej zbudowana niż pierwotna wersja urządzenia. Wszystko wygląda na bardziej stabilne i wytrzymałe. Bez problemu robot wkomponuje się w otoczenie biurowe. Twórca i dyrektor generalny Double Robotics, David Cann tak reklamuje robota na swoim blogu:

„Double 3 stanowi ogromny skok technologiczny dla biur i szkół. Ostatecznie zawiera wszystkie najważniejsze funkcje, które były oczekiwane przez naszych klientów”.

Robot Double 3 wraz ze stacją dokującą jest już dostępny w przedsprzedaży. Koszt zestawu to 3999 dolarów. Pierwsza partia ma być wysyłana pod koniec września tego roku. Co istotne, górny element (a więc najważniejszy) Double 3 jest wstecznie kompatybilny z bazą robota Double 2. Obecni klienci mogą zakupić tę część za kwotę 1999 dolarów.

Wieści z Rozładowani.pl