Tabletka, która sama poinformuje lekarza czy ją wziąłeś!

Tabletka, która sama poinformuje lekarza czy ją wziąłeś!

Opublikowano 15.11.2017 22:14 - 1


FDA – Federal Drug and Food Administration, czyli Amerykańska Agencja Żywności i leków od dłuższego czasu pracowała nad pewnym projektem.

Wczoraj, japońska firma Otsuka Pharmaceutical w kolaboracji z Proteus Digital Health z Silicon Valley otrzymali zgodę na unowocześnie leku o nazwie Abilify.

Lek ten stosowany jest w takich chorobach jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa oraz depresja. Proteus Digital Health są również autorem czujników sensorycznych wchodzących w skład tak zwanej future of sensor technology. Więcej można na ten temat przeczytać na przykład w artykule O.Kanoun i H.R. Trankler:

A jaki jest cel?

Nowy produkt sprzedawany będzie pod nazwą Abilify MyCite w formie tabletek, które będą miały taką samą formę jaką znamy do tej pory. I w takiej też formie będą przyjmowane. Z jedną, drobną, różnicą – będą zawierały w sobie w pełni strawialny sensor, który po przełknięciu tabletki będzie przesyłał sygnał do paska/opaski, którą nosi pacjent, a następnie do aplikacji mobilnej, do której ten sam pacjent również będzie miał dostęp. Do aplikacji będzie miał dostęp również lekarz.
Sprawa pojawiła się już kilka lat temu i wróciła do głębszej analizy rok temu, jednak w tamtym czasie agencja zaprzestała pracy nad nią tłumacząc to niewiedzą na temat dokładnego działania i błędu ludzkiego, który jak najbardziej należy brać pod uwagę w tej kwestii.

Jestem pewny, że AR pomoże zrewolucjonizować studia medyczne

Skąd pomysł na tabletkę, która pamięta, że teraz jej kolej?

Wytłumaczenie jest jak najbardziej banalne, ale i niezwykle prawdziwe. Lek ten stosowany jest u osób z problemami poznawczymi, które niezwykle często nie dbają o to, by przyjmować dane leki i nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy określoną dawkę już przyjęły. Pominięcie jakiejkolwiek dawki
w takim przypadku może prowadzić do drastycznych dla zdrowia skutków.

Kiedy technologia pojawi się w sprzedaży i ile kosztuje?

Cena nie została jeszcze określona. Obecnie trwają wzmożone badania nad jej działaniem. Wiadomo tylko tyle, że pojawi się ona w bardziej powszechnym dostępie już w przyszłym roku. Jej cena oraz właściwości (po testach na mniejszej grupie ośrodków) przełożą się na to jak bardzo powszechna będzie możliwość skorzystania z niej.

Krótki materiał wideo na ten temat znajdziecie na przykład tu:

Technologia ma oczywiście swoje ZA i PRZECIW i nadal jest testowana. Cel jest jak najbardziej szlachetny. A Wy, jak uważacie? To już za dużo czy jeszcze nie przekroczyliśmy tej granicy?

Wieści z Rozładowani.pl