W wyniku ubiegłorocznego pożaru w warszawskim Annopolu ucierpiały budynki T-Mobile, w których znajdował się data center. Uszkodzenie data center odbiło się także na użytkownikach, którzy nie mogli korzystać z internetu, wysyłać wiadomości, czy skontaktować się z Call Center. Jednak pod koniec 2019 r. firma zapowiedziała budowę nowego data center, a teraz potwierdza rozpoczęcie prac. 

Pożar, a w efekcie ograniczenie dostępności usług T-Mobile na początku 2019 r. dotknęło wiele osób, w tym mnie. Przez kilka dni diametralnie ograniczona została prędkość internetu mobilnego, który mam u siebie. Momentami w ogóle nie dało się z niego korzystać. Jeśli już udało się dodzwonić do Call Center, tłumaczenie było takie samo – pożar. Trudno, trzeba być wyrozumiałym, bo pożar to sytuacja losowa. Jednak można było już wtedy przeczuwać, że T-Mobile będzie musiał odbudować uszkodzone w wyniku pożaru data center lub zbudować całkowicie nowe. Tak też się stało, bowiem pod koniec tego samego roku zapowiedziano stosowną inwestycję.

Rozpoczęto budowę data center

T-Mobile chwali się teraz przejściem od słów do czynów i rozpoczęciem budowy nowego data center w Warszawie. Na lokalizację wybrano ul. Szlachecką w Warszawie, a całkowita powierzchnia wyniesienie 4400 mkw. Budową obiektu zajmie się koncern STRABAG. Operator wymienia szereg czynników, które wpłyną na bezpieczeństwo obiektu. Przede wszystkim, nawiązując do ubiegłorocznego pożaru, zwrócono uwagę na odporność drzwi i ścian na ewentualny ogień. Wśród elementów wpływających na  bezpieczeństwo budynku znajdą się także systemy zasilania awaryjnego czy też chłodzenia. Same serwery mają być wyposażone w czytniki biometryczne (czytnik odcisku palca, skanowania twarzy oraz źrenicy oka). Całość jest zgodna ze standardem ANSI/TIA 942 na poziomie Rated-3, a także certyfikatem zgodnym z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO/IEC 27001:2013. Usługi, do których będzie wykorzystane nowe data center, będą skierowane głównie do użytkowników biznesowych. 

R E K L A M A

Na chwilę obecną T-Mobile nie wskazuje konkretnego terminu zakończenia prac, ani nie podaje więcej szczegółów. Nie wyjaśnia także, czy nowe data center będzie w jakikolwiek sposób wykorzystane do świadczenia usług klientom indywidualnym. 

Źródło: T-Mobile


Posłuchaj nas!