Pamiętacie wszystkie swoje hasła? Ja nie, zwłaszcza, że nie są to admin123. Dlatego korzystam z menadżera haseł. Mój codzienny setup to raczej sprzęty Apple, dlatego też w głównej mierze korzystam z pęku kluczy. Stosuję również zastępcze rozwiązanie, jakim jest Bitwarden w podstawowej (darmowej) wersji i bardzo go sobie chwalę. Przez jakiś czas byłem również użytkownikiem LastPass, lecz nie przypadł mi za bardzo do gustu. Jak się okazuje, czekają go zmiany, które odczują użytkownicy posiadający darmowe konta.

LastPass wprowadza zmiany dla użytkowników darmowych kont

LastPass jest jednym z menadżerów haseł, z którego można korzystać na różnych platformach. Komputery, laptopy, smartfony – bez problemu synchronizuje wszystkie zapisane hasła, dzięki czemu możemy wygodnie po nie sięgać. Wychodzi na to, że użytkownicy, którzy mają darmowe konta, niebawem taką funkcjonalność będą musieli pożegnać lub przejść na premium. Już od 16 marca LastPass wprowadzi ograniczenie. Będzie ono dość charakterystyczne, ponieważ użytkownicy będą musieli zdecydować na jakich typach sprzętów będą korzystać z LastPass Free. Możliwy będzie wybór komputerów oraz urządzeń mobilnych. Do tej pierwszej grupy zaliczać się będą komputery stacjonarne oraz laptopy (wyposażone w systemy: Windows, macOS lub Linux), tablety z Windowsem oraz rozszerzenia do przeglądarek internetowych. W drugiej grupie znajdą się smartfony z iOS oraz Android na pokładzie, smartwatche oraz tablety (iPady oraz urządzenia z Androidem). Jeśli wybierzemy typ sprzętu, to tylko na nim będziemy mogli odczytywać nasze hasła, chyba, że przejdziemy na konto Premium. LastPass pozwoli użytkownikom także na 3-krotną zmianę wyboru. Także, jeśli nadal chcecie korzystać z LastPass w darmowej wersji, warto przemyśleć, który typ urządzeń wybierzecie, bo będziecie to musieli zrobić już podczas pierwszego uruchomienia 16 marca.

Dotychczas zapisane hasła nie zostaną skasowane

LastPass zapewnia, że ta zmiana nie spowoduje utraty haseł, które zostały zapisane na różnych urządzeniach, np. wybierając komputery, a swoje hasło zapisaliśmy przed 16 marca na telefonie. Chodzi jedynie o typ sprzętu, z którego będziemy korzystać i na nim będzie można te dane odczytywać.

Źródło: LastPass