Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe została przygotowana na początku ubiegłego roku przez rząd i podległe mu organy. Głównym jej celem miało być wspomaganie samokontroli obywateli przed potencjalnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19.

Wszystko wyglądało świetnie: aplikacja informowała o tym, kiedy zbliżamy się do osoby zakażonej. Jednak działałoby to idealnie w sytuacji, jeśli duży procent społeczeństwa korzystałby z apki. Tak jednak nie było, a aplikacja szybko stała się bezużyteczna.

Koniec STOP COVID ProteGO Safe

Na aplikację wydano ponad 7 milionów złotych (za serwisem Money.pl), co chwilę „dorzucając” miliony przy najdrobniejszych poprawkach. Tym samym okazuje się, że to kolejne pieniądze wyrzucone kompletnie w błoto. Kilka dni temu, Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie na swoich stronach internetowych, informując, że aplikacja jest wygaszana i zakończy swoje działanie z dniem 31 marca 2022 roku.

R E K L A M A

Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu – dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania.

-czytamy w oświadczeniu.

Idąc jednak dalej dochodzimy do kolejnego absurdu, bo GIS tłumaczy, że wygaszenie apki pozwoli zaoszczędzić sporo kasy, która zostanie przeznaczona na inne programy i zabezpieczenia.

Zaoszczędzone w ten sposób środki budżetowe zostaną przeznaczone na wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych, takich jak System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS). System ten został zaprojektowany do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii, ale docelowo ma stać się uniwersalnym narzędziem, wykorzystywanym przez sanepid w każdym obszarze działalności. Jego wdrożenie wymaga także wyposażenia wszystkich jednostek inspekcji sanitarnej w niezbędne narzędzia teleinformatyczne, co dzięki dodatkowym środkom znacznie przyspieszy.

Aplikacji przyglądaliśmy się również w jednym z odcinków naszego podcastu, ostrzegając przed instalacją tejże:

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że „zaoszczędzone” pieniądze faktycznie zasilą rozwiązania informatyczne, które lepiej się sprawdzą, niż aplikacja, która od początku była spisana na niepowodzenie.

Tylko tych 7 milionów żal…