OpenAI Five czyli OAI5 kilka dni temu rozgromiła drużynę ludzi złożoną z czołowych graczy DOTA zajmujących się tym profesjonalnie.

Do wszystkiego doszło na oczach publiczności oraz stu tysięcy widzów livestreama na Twitchu. Drużynie ludzi udało się wygrać jeden mecz z trzech. W tym zwycięskim meczu postaci, którymi grało OAI5, wybierała publiczność. Nie ma co ukrywać, zrobili sztucznej inteligencji pod górkę z wyborem postaci (między innymi 2xtank) i OpenAI oceniło przed meczem szanse na wygraną rzędu 2.7%. Ocenianie odbywa się na podstawie przeszukiwania ogromnego drzewa zależności zbudowanego na podstawie historycznych danych z ligowych meczów w DOTA.

DSC 7309 2

Swoją drogą stwierdzenie drużyna ludzi brzmi, jakby było wyciągnięte z jakiejś gry. Jest to jednak rzeczywistość. Po tym, jak niedawno SI wkopało graczom w szachach ,teraz nadszedł czas na Defense Of The Acients. OAI5 niedawno została wzbogacona w umiejętność tzw. draftingu, czyli ekstremalnie trudnej taktyki, w której bohaterowie ściśnie ze sobą współpracują, używając odpowiednich umiejętności.

Na początku wydarzenia OAI5 wystawiono przeciwko ludziom z publiczności. FIVE (jak nazywają ją Twórcy) na tym turnieju wygrywała średnio w 14 minut. Należy dodać, że średnia długość rozgrywki w miarę wyrównanych drużyn w DOTA to około 45 minut.

DSC 7344 1

Podczas meczu z profesjonalistami wygrała za pierwszym razem w 21 minut (przed meczem przewidywała zwycięstwo na 95%), za drugim razem w 24 minuty (przewidywane szanse na zwycięstwo przed meczem wynosiły 76%).

W trzecim meczu, gdy postacie wybierała publiczność, FIVE przegrała. Broniła się aż prawie 36 minut.

Twórcy podczas przygotowania OpenAI FIVE do meczu szacują, że zużywali około 190 Petaflopów na dzień nauki ich sieci neuronowej. Tutaj najdziesz wytłumaczenie co to petaflop, w skrócie jest to moc obliczeniowa.

DSC 7477 1

Po tym starciu zespół tworzący OAI5 czuje się dość pewnie i zapowiada kolejne starcia z zawodnikami ligowymi w DOTA.

Przypominają mi się wiadomości, które jakiś czas temu czytałem odnośnie do używania sztucznej inteligencji w wyścigach formuły. Oczywiście nie chodzi o F1, ale o specjalny jej rodzaj dla samochodów bezzałogowych. Robi się ciekawie. Co będzie następne?