Symbol II Rzeczypospolitej, wybitne osiągnięcie polskiego modernizmu czy pomnik historii, to tylko kilka z określeń Gdyni, w kontekście modernistycznej architektury i urbanistyki miasta. W 2007 roku układ Śródmieścia został wpisany do rejestru zabytków, a w 2015 roku decyzję tę dopełniło Rozporządzenie Prezydenta RP, w którym śródmieście Gdyni uznano za pomnik historii. Podjęto także działania mające na celu wpisanie tego obszaru na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach to wielokrotnie nagradzana wystawa, zorganizowana w 2016 roku przez Muzeum Miasta Gdyni. Na podstawie materiałów zebranych do jej katalogu powstała witryna Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci.

Przenosząc tę ekspozycję do świata wirtualnego i poszerzając ją o kolejne materiały, mamy szansę dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców – strona skierowana jest zarówno do badaczy, historyków i konserwatorów, jak i do miłośników detalu architektonicznego, mieszkańców modernistycznych kamienic, turystów oraz wszystkich ciekawych świata internautów.

Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci

Witryna to kompendium wiedzy o modernistycznym detalu architektonicznym Gdyni, w formie dwujęzycznej, polsko-angielskiej strony internetowej, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie. Strona zapewnia dostęp do fotografii detali architektonicznych, archiwalnych zdjęć budynków, skanów archiwalnych reklam prasowych oraz branżowych czasopism architektonicznych, wirtualnych spacerów, nagrań wykładów dotyczących historii architektury, filmów instruktażowych, a także elementów edukacyjnych dla dzieci.

Materiały te uzupełnione zostały tekstami o charakterze popularyzatorskim, stworzonymi przez ekspertów w dziedzinie historii architektury, dotyczącymi architektury i urbanistyki, ochrony dziedzictwa, międzywojennych technologii i materiałów budowlanych oraz życiorysami architektów. Strona dostosowana została do wymagań osób ze specjalnymi potrzebami. Autorzy zastosowali szereg udogodnień, takich jak audio deskrypcja, tłumaczenia na polski język migowy oraz teksty w wersji łatwej do czytania.

smd wirtualne spacery

Autorzy zapewniają, że strona uzupełniana będzie o kolejne materiały w następnych latach, dzięki czemu stanie się regularnie rozbudowywanym kompendium wiedzy, niwelującym bariery cyfrowe i geograficzne, dostępnym dla każdego, bez względu na lokalizację.

Zobacz także: Lorem Ipsum, co znaczy, skąd się wzięło i kiedy stosować?

Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci to bardzo ciekawa witryna, na której przepaść można na długie godziny, zwłaszcza jeżeli tak jak ja jest się fanem modernizmu i detalu w architekturze. Serdecznie polecam tę wirtualną wycieczkę, zwłaszcza na długie zimowe wieczory

źródło: szklometaldetal.pl


Posłuchaj nas!