Świetny pomysł NASA - wyślij za darmo pocztówkę na Marsa

Świetny pomysł NASA – wyślij za darmo pocztówkę na Marsa

Opublikowano 22.05.2019 14:07 -


Od wielu już lat rzesze ludzi na całym świecie głowią się jak nawiązać kontakt z Marsjanami. Teraz można przekazać im wiadomość bez przeszkód, zupełnie za darmo. Wystarczy wypełnić formularz, a „pocztówka” poleci na Marsa w Misji w 2020 roku.

NASA podobne wysyłki oferuje już od niemalże dwudziestu lat. Nie inaczej jest i teraz. Od teraz do 30 września, jedno z laboratoriów NASA przyjmuje zgłoszenia, które zostaną wysłane podczas misji łazika marsjańskiego w 2020 roku.

Jedyne, co musimy zrobić to wypełnić formularz, wpisując swoje imię i nazwisko, a także lokalizację. Formularz dostępny jest na stronie internetowej NASA. Następnie klikamy „Wyślij” i gotowe. Otrzymamy możliwość wydrukowania pamiątkowej karty pokładowej, potwierdzającej wysyłkę naszych „pozdrowień”.

Kiedy już spłyną wszystkie zgłoszenia, zostaną one przekazane do laboratorium firmy JPL. Tam inżynierowie wyryją wszystkie dane na chipie krzemowym za pomocą wiązki elektronów. Każda z linijek takiego tekstu będzie miała szerokość zaledwie 75 nanometrów. Żeby zobrazować, jak bardzo jest to małe, można taką linijkę porównać do tysięcznej grubości ludzkiego włosa.

mars

W ubiegłym roku lądownik NASA InSight „zabrał” w ten sposób na Marsa ponad 2,4 miliona podpisów. Wszystko zmieściło się na zaledwie dwóch maleńkich chipach. Przyszłoroczna misja łazika ma na celu poszukiwanie dowodów życia na Marsie. Dzięki tej akcji możemy być częścią być może historycznej misji. Tak też twierdzi Thomas Zurbuchen, jeden z administratorów NASA:

„Chcemy, aby wszyscy uczestniczyli w tej podróży badawczej. To ekscytujący czas dla NASA, ponieważ wyruszamy w tę podróż, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej sąsiedniej planety, a nawet na temat pochodzenia życia”.

Sam łazik jest bardzo mały, a jego waga ledwo przekracza 1 kg. Zostanie wysłany w połowie przyszłego roku. Na powierzchni Czerwonej Planety ma wylądować w lutym 2021. Miejscem docelowym misji jest Krater Jezero, gdzie mogło być starożytne dorzecze rzeki. Badacze spodziewają się znalezienia śladów życia i cząsteczek organicznych w skałach i glebie krateru. Łazik będzie napędzany plutonem, zbierze materiały do badań, które planowo mają być odebrane podczas jednej z obustronnych podróży na Marsa w przyszłości. Łazik nie będzie sam, ma zabrać ze sobą mini śmigłowiec, który będzie miał na celu wytworzenie tlenu w dość cienkiej atmosferze Marsa.

To jak? Wysyłamy pozdrowienia na Marsa?

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację