Firma Dell, jako pierwsza w branży technologicznej, rozpoczyna korzystanie z opakowań wykonanych z odpadów plastikowych wyłowionych z dróg wodnych wpadających do oceanów (rzek, kanałów i in.) oraz zebranych na plażach. W ramach szeroko zakrojonego programu pilotażowego Dell przetwarza odpady, aby stworzyć z nich opakowania dla urządzeń 2w1 Dell XPS 13. Przedsięwzięcie to wpisuje się w szerszą strategię firmy, której celem jest stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw. Dzięki niej w roku 2017 ponad 7 ton plastiku nie trafi do oceanów.
Taką wieść głosi pierwszy nagłówek informacji prasowej, którą otrzymałem na skrzynkę. Pomysł ten z pewnością nie jest ani nowy ani specjalnie innowacyjny, ale warto wspierać takie idee. Tym bardziej, że jak głosi poniższy materiał video, przy aktualnym trendzie pojawiania się plastiku w zbiornikach wodnych, ostatecznie będzie go więcej niż ryb już 2050roku. To brzmi naprawdę przerażająco.
Począwszy od 30 kwietnia 2017 roku urządzenie 2w1 Dell XPS 13 sprzedawane będzie w opakowaniach wykonanych w 25% z odzyskanego plastiku. Na opakowaniach umieszczone będą informacje edukacyjne, po to, by zwiększać świadomość ekologiczną ludzi na całym świecie i zachęcać ich do dbania o ekosystem oceanów. Jest to wspólna inicjatywa firmy Dell, aktora Adriana Greniera oraz fundacji Lonely Whale. Ekologiczne tacki zabezpieczające urządzenie oznaczone będą symbolem materiału HDPE (polietylen o dużej gęstości, który można łatwo poddać recyklingowi).
Łańcuch dostaw plastiku odzyskanego z okolic oceanów obejmuje kilka etapów. Partnerzy firmy Dell przechwytują odpady plastikowe, zanim trafią one do oceanu ― na drogach wodnych, takich jak rzeki i kanały, wzdłuż wybrzeży i plaż. Następnie firma przetwarza zgromadzone surowce i miesza plastik oceaniczny (25%) z innymi tworzywami HDPE, stanowiącymi pozostałe 75%, pochodzącymi m.in. z recyklingu butelek i opakowań na żywność. Z uzyskanych w ten sposób płatków tworzywa sztucznego formowane są tacki, które zabezpieczają urządzenia wewnątrz pudełek.
https://www.youtube.com/watch?v=hgieHvpD4EM
„Pracuję w obszarze łańcucha dostaw od dwudziestu lat, ale po raz pierwszy udało mi się zaciekawić moją 10-letnią córkę tym, co robię” ― powiedział Kevin Brown, dyrektor ds. łańcucha dostaw w firmie Dell. „Ta nowa inicjatywa dotycząca opakowań pokazuje, że odpady plastikowe można wykorzystać w skali globalnej z pożytkiem zarówno dla naszej firmy, jak i całej planety. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy między różnymi branżami nasze działania przyniosą jeszcze lepsze rezultaty”.
Program pilotażowy firmy Dell jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w branży. Poprzedziło go studium wykonalności przeprowadzone w marcu 2016 roku na Haiti. Dell od dawna wykorzystuje w swoich produktach i opakowaniach materiały ekologiczne i pochodzące z recyklingu – od 2008 roku w produkcji desktopów firmy Dell wykorzystywany jest odzyskany plastik. W styczniu 2017 roku Dell osiągnął swój cel zaplanowany na rok 2020 – wykorzystanie w nowych produktach 22 tysięcy ton materiałów z recyklingu. Coraz częściej Dell stara się realizować dostawy w obiegu zamkniętym, gdzie materiały pochodzące z odpadów innych firm wykorzystywane są jako surowiec w produktach i opakowaniach. Dell jest pierwszym i jak dotąd jedynym producentem, który oferuje komputery i monitory zawierające plastik z odpadów elektronicznych i włókno węglowe z recyklingu.
Nawet jeśli to tylko kropla w plastikowym morzu potrzeb, to zdecydowanie należy pochwalić taką postawę. Tym bardziej, że może ona wyznaczyć nowy trend i realny wpływ na nasze środowisko. Brawo Dell.