Świat bez Google'a?

Świat bez Google’a?

Opublikowano 4.10.2018 20:31 -


Google to firma, którą wszyscy doskonale znamy. Nazwa tej korporacji stała się synonimem słowa Internet. To też najpopularniejsza wyszukiwarka, bez niej wiele osób nie wyobraża sobie codzienności. Smartfony z Androidem, również zdominowane są przez Google’a. A to dopiero wierzchołek góry lodowej…

Kilkanaście miesięcy temu zadałem sobie proste pytanie: z jak wielu usług Google’a korzystam? Na pewno z poczty i wyszukiwarki. Mój domyślny adres jest na Gmailu. Z uwagi na to, że lubię mieć dobrze zorganizowany czas, codziennie korzystam z Kalendarza. Telefon mam z Androidem, w końcu jestem mocno osadzony w ekosystemie Google’a. Zdarza mi się korzystać z Map. Droga do celu potrafi być zagmatwana, na szczęście istnieje aplikacja, która potrafi mi pomóc. Z żoną rozmawiam za pomocą Hangouts. To wszystko. Chmurę mam na własnym serwerze, więc nie korzystam z Dysku Google’a. Na dokumentach pracuję lokalnie, nie przemawia do mnie cyfrowa współpraca nad tekstem. Wolę się spotkać, przeczytać, nanieść poprawki. Z redakcją DailyWeb komunikuję się za pomocą Facebooka, a na co dzień korzystam z Telegrama. Przeglądarka? Dawno zrezygnowałem z Chroma. Wolę Operę. Koniec. Myślę, że nie jestem, aż tak uzależniony od Google’a.

W pracy kilka razy rozmawialiśmy o tym, jak bardzo jesteśmy przywiązani do jednego usługodawcy. Często jest to wynik niechęci do poszukiwań. Smartfon z Androidem jest domyślnie wyposażony w aplikacje Google’a. Wielu osobom to w zupełności wystarczy. Usługi działają zarówno na telefonie, jak i na przeglądarce. Dysk sprawdza się u osób, które lubią mieć dostęp do danych w różnych miejscach. A Zdjęcia? Po co szukać jakiegoś programu do katalogowania fotografii? Google zrobi to za nas! Wszyscy cenimy sobie przecież wygodę oraz czas. Po co w ogóle szukać alternatyw, skoro podane na tacy narzędzia doskonale działają? Odpowiedź jest banalna: dla bezpieczeństwa.

Odrobina paranoi nikomu nie zaszkodzi, tym bardziej, jeżeli zastanowimy się, ile informacji na nasz temat posiada Google. Pragnę przypomnieć, że wielu z nas nosi przy sobie smartfony, których system operacyjny jest mocno związany z tą korporacją. Dlatego zachęcam do zapoznania się z listą na tej stronie. Na nomoregoogle.com znajdziemy alternatywy dla popularnych usług oraz aplikacji. Do niektórych z nich – o ironio! – można się zalogować za pomocą konta Google’a. Warto zapoznać się z poszczególnymi propozycjami. Mogą okazać się całkiem ciekawe i użyteczne w pracy oraz w codziennym życiu. Już samo przeniesienie się do innego koszyka może być cenne. Moim zdaniem całkowite uzależnienie się od jednego usługodawcy nie jest doskonałym pomysłem. Dywersyfikacja jest lepsza, a mówienie, że dla Google’a nie ma alternatyw i trzeba się dostosować, zawsze uważałem za nieprawdę. Zgadzam się, że czasem trzeba poświęcić odrobinę czasu na poszukiwania, ale warto.

Dla własnego bezpieczeństwa.

Wieści z Rozładowani.pl