Po sukcesie serii Surface, która pozwoliła połączyć w jedno urządzenie zalety tabletu i laptopa, Microsoft zdecydował się zaprezentować jego pomniejszoną wersję – Go. Dla aktualnego modelu, Surface Go 2 z wyświetlaczem o przekątnej 10,5 cala naturalnym konkurentem wydaje się iPad od Apple. Ale… czy aby na pewno?

Po rozpakowaniu Microsoft Surface Go 2 – szczególnie, że gigant z Redmond stawia na podobne, minimalistyczne opakowanie w stylu premium co Apple – faktycznie łatwo zacząć myśleć, że tablet to odpowiedź na iPada. 10-calowy dotykowy ekran, mobilny procesor, proste kształty i zaledwie 3 przyciski. Na pierwszy rzut oka urządzenia są bardzo podobne.

R E K L A M A

Microsoft Surface Go 2 3

Microsoft chce dać więcej

Jednak im mocniej przyglądamy się Surface Go 2, tym bardziej możemy odnieść wrażenie, że Microsoft na dobrą sprawę nie chciał stworzyć kolejnej kopii iPada.

Pierwszy element, który wyróżnia tablet Surface znajdziemy już na obudowie. To słynna podstawka, która jest udoskonalana od czasów pierwszego urządzenia z tej serii. Działa ona znakomicie i korzystanie z niej to czysta przyjemność – tak płynnie i solidnie pracujących zawiasów próżno szukać w jakiejkolwiek innej konstrukcji na rynku.

Microsoft Surface Go 2 1

Kolejna rzecz to bogata oferta akcesoriów, które w swojej ofercie dla Surface Go 2 przygotował Microsoft. I nie mówimy tu o bzdetach takich jak power bank czy etui. Chodzi tu oczywiście o wysokiej jakości klawiaturę, cyfrowe pióro Surface Pen czy mobilną mysz.

Zapewne każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z tanimi, plastikowymi akcesoriami, które nie za bardzo chcą współpracować z naszym sprzętem (sądzę, że do urządzeń Apple powstaje najwięcej takich właśnie tandetnych wyrobów). I z tym właśnie walczy Microsoft, oferując najwyższej jakości akcesoria. Już przy pierwszym kontakcie czuć, że mamy do czynienia ze świetnym wykonaniem. Do tego dochodzą mniejsze rzeczy takie jak błyskawiczne wpinanie klawiatury i możliwość przyczepienia do boku obudowy pióra Surface Pen (magnesy <3). To właśnie takie drobnostki sprawiają, że na sprzęcie można polegać i chce się rozbudowywać swój zestaw.

Surface Go 2 – dla kogo jest ten tablet? A może to jednak laptop?

Przy pierwszym kontakcie z Surface Go 2 nietrudno jednak zacząć zastanawiać się dla jakiego konkretnie użytkownika przeznaczone jest to urządzenie. Dzięki wielu akcesoriom i systemowi Windows teoretycznie z marszu powinien oferować więcej niż iPad. Ale czy mobilny procesor Intel M3 (w wydajniejszej konfiguracji) pozwala uzyskać zadowalającą wydajność?

Oprócz samej mocy urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę także jego wielofunkcyjność. Co prawda mamy tu do czynienia z popularnym do pracy biurowej (i nie tylko) Windowsem, ale czy system operacyjny Microsoftu jest w stanie udźwignąć jednocześnie funkcje komputera służbowego i multimedialnego tabletu? Postaramy się to sprawdzić w naszych testach.

Microsoft Surface Go 2 2