Subskrypcja nie nadaje się dla mediów publicznych

Subskrypcja nie nadaje się dla mediów publicznych

Opublikowano 27.02.2020 12:40 -


Brytyjska telewizja publiczna BBC rozważa wprowadzenie modelu subskrypcyjnego zamiast standardowego abonamentu telewizyjnego. Czy podejście à la Netflix sprawdzi się w przypadku telewizyjnego dostawcy treści?

BBC, narodowy nadawca telewizyjny i radiowy w Wielkiej Brytanii, rzekomo rozważa przejście na model subskrypcyjny. Obecnie stacja działa dzięki opłacie abonamentowej, która jest obowiązkowa dla wszystkich. Rozwiązanie mogłoby wejść w życie dopiero 2027 r., choć rząd Borisa Johnsona już pracuje nad wprowadzeniem nowego modelu.

jak miałaby wyglądać subskrypcja bbc?

Szef brytyjskiego rządu chce zmniejszenia liczby kanałów BBC i przez to ilości treści. Obecnie stacja ma aż 51 rozgłośni i 10 kanałów telewizyjnych. BBC produkuje m.in. seriale telewizyjne, np. “Sherlock”, “Peaky Blinders”, “Luther”, “Broadchurch”. Istnieje więc ryzyko, że po zmianie modelu finansowania część kanałów i produkcji może zostać zlikwidowanych.

Z pomysłem rządu Borisa Johnsona nie zgadza się m.in. szef działu dramatycznego BBC. Argumentuje, że dzięki publicznej i powszechnej opłacie stacja może tworzyć treści dla wszystkich, bez względu na wiek. Uruchomiona subskrypcja spowodowałaby, że stacja musiałaby dostosowywać się do swoich klientów i tworzyć treści pod konkretną grupę odbiorców – klientów.

model subskrypcyjny ma szansę na sukceS?

Choć należy doceniać gdy jakakolwiek telewizja publiczna próbuje dogonić światowe trendy, to forma płatności à la serwisy streamingowe nie jest chyba czymś, co sprawdziłoby się w tej formie przekazu. Narodowe rozgłośnie powinny służyć każdej grupie wiekowej i dochodowej, a niestety model subskrypcyjny w tym wypadku wyklucza z decyzyjności osoby starsze czy o niskim dochodzie. Propozycja brytyjskiego rządu jest zaskakująca, bo aktualny model finansowania się sprawdza. Przynajmniej jeśli chodzi o jakość produkcji – próżno szukać choćby na rynku seriali czy rozgłośni radiowych publicznej stacji, która mogłaby pochwalić się tak dobrym portfolio jak BBC.

Wieści z Rozładowani.pl