Stwórz stories na swoim blogu lub stronie dzięki Google Web Stories

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Stories wkroczyły do mediów społecznościowych z przytupem i stały się bardzo popularne. Teraz Google prowadzi testy nowego sposobu zwiększania ruchu na blogach i stronach internetowych dzięki wykorzystaniu Stories. Firma przygotowała specjalną wtyczkę do WordPressa, która umożliwi wdrożenie takiego rozwiązania na blogach i stronach internetowych opartych na tym CMS.

Stories, czyli krótkie materiały stanowiące relację, zagościły na dobre w mediach społecznościowych. Potencjał tego rozwiązania dostrzegł także Google. Web Stories, bo tak nazywa się funkcjonalność oferowana przez firmę, może być wykorzystywana na stronach internetowych w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników oraz zwiększenia ruchu na tejże witrynie.

web stories 4

Czym jest Web Stories

Web Stories mają pokazywać historie, szybko się ładować i wyświetlać na pełnym ekranie, podobnie jak ta sama funkcjonalność wykorzystywana chociażby przez Instagram. W relacjach mogą być używane zdjęcia, video, animacje, tekst, a wszystko po to, aby opowiedzieć ciekawą historię i zwiększyć zaangażowanie użytkowników konkretnej strony internetowej. Web Stories są nową formą przyspieszonych stron mobilnych (AMP) i skierowaną do użytkowników korzystających z takich urządzeń. Google Web Stories pozwala także użytkownikom na zarabianie, a monetyzacja odbywa się za pośrednictwem Google AdManager oraz Google DV360 (beta). W tym zakresie Google zapowiada także wprowadzenie obsługi serwera reklam. Co ciekawe, format ten może być udostępniany i osadzany w sieci dla wszystkich. Nie obowiązuje tu ograniczanie się do jednej platformy lub zamkniętego ekosystemu. Warto też wspomnieć, że Web Stories są dostępne za darmo.

R E K L A M A

web stories 6

Wtyczka do obsługi Web Stories dla WordPress

Doceniając jednak, że 37% stron internetowych opartych jest na systemie zarządzania treścią WordPress, Google przygotowało wtyczkę umożliwiającą tworzenie Web Stories na tym systemie. Jest ona dostępna publicznie w wersji beta. Aby ją zainstalować, należy przejść na stronę projektu na GitHubie, pobrać odpowiednią paczkę i wrzucić do swojej instancji WordPressa.

web stories 2

Wtyczka Web Stories umożliwia tworzenie relacji za pomocą edytora WYSIWYG. W bardzo prosty sposób można zbudować relację, przeciągając i upuszczając jej elementy w konkretnym miejscu. W edytorze możemy dodać grafiki, wideo, kształty oraz tekst, którego krój dostosowujemy dzięki obsłudze Google Fonts. W aktualnej wersji wtyczki brakuje animacji, a także obsługi załączników, które można umieszczać w relacjach.

web stories 3

Dobre praktyki w stosowaniu Web Stories

Google przygotowało również odpowiednią stronę, gdzie zebrano najlepsze praktyki w stosowaniu Web Stories. Filmy nie powinny być dłuższe niż 15 sekund, publikowane w orientacji pionowej, a także powinny zawierać napisy. Obrazy również muszą być publikowane w trybie portretowym i odpowiednio przycięte. Do tekstów w relacjach należy wykorzystać font o minimalnym rozmiarze 24. Tekst nie powinien być także dłuższy niż 200 znaków.

web stories 5

Ciekaw jestem, czy i jak rozwinie się sytuacja z Web Stories. Upatruję w tym duży potencjał dla stron internetowych, czy blogów. Niektóre serwisy internetowe, jak np. CNN, już wykorzystują relacje na swoich stronach. Niektórzy użytkownicy donoszą, że relacje można było też zobaczyć w Wiadomościach Google. Zatem właściciele stron otrzymują interesującą funkcję zwiększania atrakcyjności swoich witryn, a co za tym idzie, ruchu na nich.

Źródło: Google

Zobacz także

Kinowe premiery – październik 2022: TOP 5 i pełna lista 11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple